Săraci, dar calificaţi

În schimb, la fotbal în sală, cu anonimi precum Robert Lupu, Marian Şotârcă şi Ion Al-Ioani, România a ajuns în Top 8 la CE de fotbal în sală din Croaţia. Pentru accesul în sferturi, federaţia lui Mircea Sandu le-a promis tricolorilor aproximativ 1.500 de euro de fiecare.

Joi seară, tricolorii aveau nevoie de o victorie la două goluri contra Cehiei pentru a anula eşecul cu Croaţia (1-2) şi pentru a fi siguri de prezenţa în faza eliminatorie. Deşi au început prost, cehii deschizând scorul în primele minute, Gabriel Dobre (cu un super-gol la vinclu!), Florin Ignat şi Florin Matei au întors rezultatul (3-1), obţinând exact scorul de care aveau nevoie. Astfel, românii vor juca pentru un loc în semifinale ori cu Spania, campioana continentală, ori cu Ucraina.