Sepsi, eliminată după penalty-uri din Conference League

Leo Grozavu a fost aproape de o mare performanțăFOTO: Sportpictures.eu

Aventura europeană a formaţiei Sepsi Sfântu Gheorghe a durat doar un tur.

Covăsnenii au fost eliminați de formația slovacă Spartak Trnava, după executarea loviturilor de departajare. În meciul disputat aseară, românii au deschis scorul în minutul 29 prin Fofana, însă nu au rămas în avantaj decât până în minutul 67, când oaspeții au egalat prin Boateng. Așa a rămas scorul până la finalul celor 90 de minute. Cum în tur fusese 0-0, iar regula golului marcat în deplasare a fost desființată de UEFA, s-a trecut la prelungiri. Nici acolo nu s-a marcat, așa că s-a ajuns la penalty-uri, unde cei de la Sepsi au ratat de două ori, prin Achahbar şi Rep, în vreme ce slovacii au înscris de fiecare dată. Scor final: 4-3 pentru aceștia și calificare în turul trei preliminar al Conference League.