Swansea, din nou în Premier League după 28 de ani!

Ultima actualizare:

Eroul galezilor a fost Scott sinclair care a marcat de trei ori, două dintre reuşite fiind din peanlty.

Swansea s-a clasat pe locul 3 în Championship, astfel că a intrat în play-off. După ce a trecut de Nottingham Forest în semifinale, cu scorul general de 3-1, galezii au trecut şi de Reading, o fostă participantă în Premier League.

Înfiinţat în anul 1913, clubul Swansea a evoluat în prima ligă engleză doar în perioară 1981 - 1983, reuşind să obţină, în 1982 o clasare merituoasă pe locul 6.

Promovarea în Premier League a avut o miză uriaşă, în jur de 100 de milioane de euro, bani pe care clubul galez îi va incasa, conform estimărilor presei, din momentul promovării şi până la finalul sezonului vitor.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Gica Hagi alaturi de staff jpg
Nadia paralele montreal 1976 jpg
Florin Pirvu dedica victoria sotiei decedate jpg
Gigi Becali e pe lista neagră a stiliștilor foto: Facebook
sorana cirstea bucurie jpg
PSG castigatoare Liga Campionilor jpg
Nadia Comaneci presedinte Nicusor Dan jpg
GALA OFICIALA  NADIA COMANECI   50 ANI DE LA PRIMA NOTA DE 10 00  (29 05 2026) (1) jpg
image
image