Tănase, doar un gol la 600 de minute

Tănase a adus trei puncte la Chiajna, deşi golul nu e specialitatea saFoto: Răzvan Păsărică

Deşi e de cinci ani şi jumătate la Steaua, Cristi Tănase n-a reuşit decât 25 de goluri pentru echipa din Ghencea, în ciuda faptului că a jucat aproape 200 de meciuri în toate competiţiile.

Pe nesimţite, Tănase (27 de ani) a ajuns să fie cel mai vechi jucător din lotul Stelei, cu şase sezoane consecutive în curtea campioanei, începând din vara lui 2009. De-atunci, Cristi Tănase a strâns 199 de partide oficiale şi peste 15.000 de minute jucate în campionat, cupe interne şi competiţii europene. În ciuda postului său de mijlocaş ofensiv, „Dodel” are un bilanţ catastrofal în ceea ce priveşte numărul de goluri marcate. Astfel, reuşita care a adus Stelei trei puncte (1-0) în deplasarea de la Chiajna, cu Concordia, a fost doar a 25-a pentru Cristi Tănase. Un simplu calcul matematic ne arată faptul că stelistul îşi ajută echipa pe tabela de scor o dată la 615 minute, o performanţă ruşinoasă chiar şi pentru un fundaş cu pretenţii.

Keşeru, 28 de goluri într-un an

Dacă Tănase a dat 25 de goluri în aproape şase ani, actualul golgheter al roş-albaştrilor, Keşeru, are 28 de reuşite începând din ianuarie 2014, atunci când a venit la Steaua, de la Bastia. Practic, golurile lui Keşeru au fost contabilizate pe parcursul a numai 9 luni, între februarie şi noiembrie.