Benny de la "Ferma Vedetelor", către Morar și Buzdugan: “Trebuia să râdem?"

Ultima actualizare:

    Benny a fost deranjat de comentariile cu tentă rasistă de la radioFoto: arhivă personală
Benny a fost deranjat de comentariile cu tentă rasistă de la radioFoto: arhivă personală

Benny Adegbuyi, luptătorul care a participat în sezonul din Cipru de "Ferma Vedetelor", a fost una dintre persoanele publice care au luat atitudine față de glumițele cu tentă rasistă ale lui Mihai Morar și Daniel Buzdugan.

După meciul amical de fotbal dintre România și R.D. Congo din 25 mai, realizatorii de la Radio ZU, Mihai Morar și Daniel Buzdugan, i-au făcut "maimuțe" pe congolezi, alături de alte apelative la adresa galeriei sau a selecționerului lor: "Noi îl avem pe Father Chicken (Tata Puiu, porecla lui Anghel Iordănescu n.r), ei îl au pe Father Monkey (Tata Maimuță n.r). Cei din Congo au fost susținuți de 8000 de maimuțe. La intrare în stadion era coadă de maimuțe. Au jucat cu gorilieni. Tata Puiu crede în Dumnezeu. Antrenorul celor de la Congo crede în cimpanzeu. Să faci 1-1 cu gorilienii nu e de colo", au fost doar câteva dintre glumele oamenilor de radio, care nu au fost gustat însă de o mare parte a ascultătorilor lor.

Una dintre primele persoane care au luat atitudine în mod public la adresa comentariilor deplasate a fost Kamara, care s-a declarat profund jignit și uluit: "Nu văd nicio urmă de glumă în vorbele lor. Sunt Român, de o altă culoare decât cea care le place celor doi prezentatori de la Radio ZU, care nu fac cinste breslei lor. Ce învață un copil în 2016, ascultând acești doi prezentatori? Că un om negru e o maimuță? De ieri și până acum am plâns de trei ori." Mai mult, acesta a ajuns până la a le cere lui Morar și Buzdugan să nu-i mai difuzeze piesele la radio.

Acum, și Benny Adegbuyi, kickboxerul care a participat și la "Ferma Vedetelor", a luat atitudine. Chiar dacă fanii de pe pagina i-au spus că a fost doar un pamfelt, răspunsul lui Benny a fost și cuprinzător: "Și noi trebuia să râdem?"

Pe pagina lui oficială de Facebook, luptătorul a scris: "ROMÂNIA 2016!!! Sunt șocat... Felicitări, Buzdugan și Morar. Și eu care credeam că nu mai există "RASISM" în zilele noastre."



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
dorian popa jpg
Banner Ioana Ginghină
Monica Anghel ne-a asigurat că se simte foarte bine și se află în perioada de recuperare fiind nevoită să poarte o perioadă și ochelari de soare pentru a o proteja de lumina puternică de afară
doina teodoru scarlatescu 3 1 v1 e1692797242627 jpg
dan negru png
Valentina Pelinel Cristi Borcea 01 Instagram Valentina Pelinel jpg
banner andra jpg
Catalin Botezatu, foto Instagram jpg
image
image