Cei doi actori români care s-au „bătut” pentru aceeași femeie: „Nu şi-au vorbit mult timp după acea întâlnire”
Ileana Popovici, una dintre cele mai mari actrițe ale Generației de Aur, a cucerit inimile mai multor bărbați care au ajuns să se „lupte” pentru ea. Află poveștile de dragoste de pe platourile românești de filmare.

Actrița a trăit o poveste de dragoste cu un celebru compozitor de muzică de film - Richard Oschanitzky - iar după ce s-au despărțit, a fost iubita lui Dan Pița, dar și a lui Sergiu Nicolaescu.
Ileana Popovici a furat inimile bărbaților
Ileana Popovici s-a născut în anul 1946, în comuna Buturugeni, din județul Giurgiu. S-a făcut remarcată datorită talentului său actoricesc, fiind totodată cântăreață de muzică ușoară, jazz și bossa-nova.
În perioada anilor ’60-’70, Ileana Popovici a apărut în mai multe pelicule românești: „Reconstituirea“ (1968, în regia lui Lucian Pintilie), „Prea mic pentru un război atât de mare“ (1970, în regia lui Radu Gabrea), „Pentru că se iubesc“ (1972, în regia lui Mihai Iacob), „Paraşutiştii“ (1972, în regia lui Dinu Cocea), „100 de lei“ (1973, în regia lui Mircea Săucan), „Oaspeţi de seară“ (1976, în regia lui Gheorghe Turcu), „Filip cel bun“ (1975, în regia lui Dan Piţa), „Zile fierbinţi“ (1975), „Accident“ (1977), „Pentru patrie“ (1977), „Mihail, câine de circ“ (1980) şi „Capcana mercenarilor“(1982, toate în regia lui Sergiu Nicolaescu).
În ceea ce privește viața sa amoroasă, Ileana Popovici reușea, cu șarmul ei, să cucerească inimile bărbaților. În mreje i-au căzut marii regizori Sergiu Nicolaescu și Dan Pița. S-a îndrăgostit de cel din urmă după încheierea relației cu Richard Oschanitzky.
Ulterior, Ileana Popovici a devenit iubita lui Sergiu Nicolaescu vreme de mai mulți ani. De aici până la o adevărată rivalitate între Sergiu și Dan nu a mai fost decât un pas.
„Am vorbit mult, ne-am plăcut şi m-a petrecut de mână acasă”
„Când am filmat în 100 de lei, am cunoscut o persoană care ulterior a devenit foarte importantă pentru mine: asistenta de regie a domnului Săucan, o fată deşteaptă, charismatică, talentată, scriitoarea Luminiţa Coler. (…) Odată, mergând pe stradă, aud din spate nişte bărbaţi care comentează: «Măi, fata asta trebuie să fie Ileana Popovici, după picioare». M-am întors curioasă, să văd cine mă recunoscuse. Era Radu Gabrea, regizorul filmului «Prea mic pentru un război atât de mare».
Mergea cu doi domni, pe care i-am cunoscut atunci: regizorii Mircea Veroiu şi Dan Piţa. Ne-am salutat, am schimbat câteva vorbe şi am plecat. Când i-am povestit Luminiţei, s-a bucurat şi m-a anunţat că îl cunoaşte foarte bine pe Dan Piţa, despre care avea o părere bună ca regizor, căci reuşise să facă «Nunta de piatră». Aşa că, în scurt timp, ne-am cunoscut la Luminiţa cu Piţa.
Am vorbit mult, ne-am plăcut şi m-a petrecut de mână acasă. Aveam, în sfârşit, şi eu o casă, un apartament cu trei camere în Drumul Taberei, cumpărat în rate timp de 25 de ani, cum era pe vremea aceea. Când întreba lumea unde stă Ileana, răspundeam că «la porumb», pentru că după blocul meu se întindea un câmp cultivat cu porumb. Acum, în loc de porumb e un câmp de vile.
Ei bine, încet-încet, între mine şi Dan Piţa s-a născut un sentiment, chiar dacă avea altă intensitate decât cele precedente. Dan era nu doar un regizor foarte bun, ci şi un băiat blând, liniştit şi atent. Ne-a fost bine împreună. Între timp, am făcut filmul «Filip cel bun», în care am avut un rol frumos, alături de Mircea Diaconu. Pentru acest film am realizat şi ilustraţia muzicală, cu muzica lui Vivaldi.
Totul a ieşit bine, pentru că erau implicaţi actori talentaţi, precum Vasile Niţulescu, Florina Luican sau Marin Moraru. Datorită lui Dan Piţa am cunoscut mulţi oameni deosebiţi care au lucrat la film: familia Boruzescu, Miruna şi Radu, mari scenografi, inventivi şi talentaţi, dar în acelaşi timp oameni normali, blânzi, generoşi, care au plecat apoi în Franţa şi au devenit celebri după ce făcuseră aici filmul «Felix şi Otilia»”, declara, ani mai târziu, Ileana Popovici, citată de Adevărul.
Sergiu Nicolaescu a depus mari eforturi pentru a o cuceri
După o perioadă l-a întâlnit pe Sergiu Nicolaescu: „Sergiu şi-a schimbat maşinile şi a făcut orice ca să mă impresioneze”.
Dan Pița nu s-a lăsat mai prejos și a încercat să o recucerească: „Te iubesc! Am fost atât timp împreună! Pe Sergiu nu-l cunoşti”, i-ar fi spus acesta Ilenei Popovici, la un moment dat.
„Odată, cei doi s-au întâlnit în apartamentul meu din Drumul Taberei. A fost memorabil acel moment, când i-am lăsat pe ei să hotărască. Cred că s-au urmărit unul pe altul, eu n-am avut niciun amestec. M-am retras în bucătărie şi am început să calc, lăsându-i în voia lor. N-am să uit cum, la sfârşitul discuţiei, Sergiu a spus din uşa apartamentului: «Am plecat! Vă las împreună şi vă dau invitaţie la filmul Nemuritorii». Un film la care, bineînţeles, nu am fost. Dar m-am despărţit de Dan, iar o perioadă am stat singură. Dan Piţa şi Sergiu Nicolaescu nu şi-au vorbit mult timp după acea întâlnire”, mărturisea, de asemenea, actrița, conform sursei citate anterior.
S-a despărțit de Sergiu Nicolaescu din cauza geloziei acestuia: „Pe mine însă asta mă deranja, pentru că îmi afecta ce iubeam mai mult: libertatea”.


































