Cum reușeau să fie la modă Margareta Pâslaru, Corina Chiriac sau Mirabela Dauer în comunism?

Ultima actualizare:
Google Adaugă-ne ca sursă preferată în Google

    Divele de altădatăfoto: Arhiva personală
Divele de altădatăfoto: Arhiva personală

Dacă te-ai născut undeva între anii ’70 și ’80 știi ce zic. Sigur ai prins faimoasele Revelioane de la TVR sau la fel de celebrele spectacole de varietăți din epocă, când vedetele acelor timpuri comuniste apăreau pe micile ecrane în toată splendoarea lor.

O fi fost moda românească la ani distanță de ceea ce vedeam în occident, dar, cumva, artiștii noștri reușeau să se prezinte pe scenă aproape la fel de bine ca celebritățile din afară.

Vom începe, desigur, cu diva absolută de altădată, Margareta Pâslaru, astăzi în vârstă de 73 de ani. Celebră pentru privirea ei albastră, autoarea hit-ului Lasă-mi, toamnă, pomii verzi era cunoscută pentru superbele ei haine de scenă, pe care spune că le-a creat singură, și pe care, din păcate, nu le putem admira decât în varianta alb-negru, în înregistrările TVR.


    Margareta Pâslarufoto: Arhiva personală
Margareta Pâslarufoto: Arhiva personală

Altfel, stilul Margaretei are ce-a avut mai bun deceniul 60: rochii a la Jackie Kennedy, bob scurt cu vârfuri întoarse în exterior, machiaj cu tuș, stil Old Hollywood.

Vezi aici continuarea acestui articol!



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Sebastian Stan și Anabelle jpg
Mihai Bendeac, foto Instagram jpg
Anthony Hopkins  foto   Profimedia jpg
Autobuz STB 90 Facebook jpg
Gabriela Cristea scaled e1693250543479 1024x577 jpg
lora ionut ghenu colaj instagram jpg
banner florin calinescu jpg
victor slav si selina webp
image
image