Dan Negru, mesaj ironic după ce ministrul Energiei a anunțat că: „România astăzi plătește cel mai scump curent din Europa”

Cunoscutul om de televiziune Dan Negru vine în atenția publicului român cu un mesaj referitor la prețul plătit pentru energia electrică și cea mai recentă declarație făcută de ministrul Energiei, Bogdan Ivan. 

Dan Negru - Foto: Facebook
Dan Negru - Foto: Facebook

După ce Bogdan Ivan a afirmat recent că țara noastră plăteşte unul dintre cele mai mari preţuri la energie din lume, omul de televiziune a analizat declarația acestuia și a venit cu o concluzie. 

Dan Negru: „Înainte ni se oprea curentul”

Mai concret, Dan Negru a făcut o comparație ironică, spunând că românii au „cele mai scumpe tablouri din Europa”, referindu-se la tablourile electrice din case, nu la opere de artă. Mesajul său scoate în evidență nemulțumirea față de facturile tot mai mari pe care oamenii sunt nevoiți să le plătească, dar și prețul cu care este importat curentul. 

„Or fi dispărut coiful, brățările, tezaurul, dar ne-au rămas tablourile. Avem cele mai scumpe tablouri din Europa: tablourile electrice.

L-am auzit ieri pe ministrul Energiei spunând că plătim cel mai scump curent din Europa. Cică vindem energie cu 1 leu și o importăm cu 2.500 lei. 

Generația mea a crescut cu speranța că „se vede luminița de la capătul tunelului”. Acu’ au băgat luminița aia în factura de curent.

Înainte ni se oprea curentul.

Acu ‘ni-l oprim singuri”, scrie Dan Negru pe Instagram. 

Mesajul transmis de vedetă - Foto: captură Instagram
Mesajul transmis de vedetă - Foto: captură Instagram

Ce a declarat Bogdan Ivan 

Ministrul Energiei a vorbit recent despre situația complicată prin care trece țara noastră. De asemenea, a punctat faptul că românii au ajuns să plătească sume enorme la facturile de energie electrică. 

„România astăzi plăteşte cel mai scump curent uneori, pe anumite intervale orare, din Europa. Pe medie avem pe tranzacţiile pe bursă, în ultima săptămână, o medie de 145 de euro. Vă dau o comparaţie: Franţa, care are media de 61 de euro per megawatt-oră”, a declarat ministrul Energiei la Antena 3.

 „România importă megawatt-ul de energie cu 1.000, 2.000, chiar 2.500 de lei”

Bogdan Ivan - Foto: Arhiva Click!
Bogdan Ivan - Foto: Arhiva Click!

„România a vândut, marţi, megawatt-ul în Ungaria cu 20 de cenţi, cu un leu megawatt-ul. Şi avem intervale de timp în care, între 6 şi 10 seara, România importă megawatt-ul de energie cu 1.000, 2.000, chiar 2.500 de lei. Am avut anul trecut situaţii, că am cerut statistici, o extremă, era cu 27.000 de lei un megawatt, o extremă”, a adăugat Bogdan Ivan. 



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
Adriela Morar, Smiley, foto captura YouTube, arhiva jpg
image png
image png
chef florin dumitrescu
image png
Artan de la Timpuri Noi, condus azi pe ultimul drum de prieteni și familie
image jpeg
Denisa Filcea, soția lui Flick e dependentă de fiica ei, Eva  “Familia mă face cea mai fericită”
image
actualitate.net
image
actualitate.net