Marina Almășan, pusă la zid după ce și-a asumat relația cu Sorin Mărcuș: „Niște oameni nefericiți, care nu pot procesa fericirea altora”
Marina Almășan a fost ținta unui val de critici după ce a confirmat relația cu Sorin Mărcuș. Deși mulți i-au transmis mesaje de felicitare, alții au atacat-o dur în mediul online, acuzând-o că ar fi interesată de bani sau jignind-o din cauza vârstei. Vedeta TVR a ales să răspundă public, printr-un mesaj amplu, în care vorbește despre ură, frustrare și lipsa empatiei.

În decembrie 2025, Marina Almășan și Sorin Mărcuș au publicat mai multe imagini împreună, însă confirmarea oficială a relației a venit abia spre finalul anului. Reacțiile nu au întârziat să apară, iar comentariile negative au fost numeroase.
În mesajul publicat pe Facebook, Marina Almășan explică faptul că nu a dorit o postare siropoasă, ci una sinceră, despre reacțiile pe care le-a stârnit fericirea ei:
„Imaginea pe care o veți descoperi sub această postare este unul dintre cele mai banale instantanee din viața fiecăruia dintre noi: o femeie care coase un nasture la o cămașă bărbătească. Poate vă așteptați să urmeze, în textul însoțitor, o pledoarie pentru fericirea pe care o (re)descoperi în lucrurile mărunte și care tare aș vrea să devină și pentru voi un «challenge» al noului an. Dar nu, nu va fi o «postare-sirop», căci sunteți sătui de dulcegăriile finalului de an – și aici nu mă refer numai la cozonaci și alte bombe calorice cu zahăr mult –, ci și la avalanșa de urări zaharisite care au intersectat planeta și care adună într-însele, de cele mai multe ori, clișee care nu trec prin suflet, ci doar prin tastatura telefonului.
Astăzi voi scrie – poate în mod surprinzător – despre ură și venin, despre incapacitatea unor oameni de a se bucura de fericirea semenilor lor”.
Răspuns dur pentru critici
Vedeta TVR subliniază că majoritatea reacțiilor au fost pozitive și venite din partea celor care o cunosc de mult timp:
„«Noutățile» din viața mea, pe care nu le voi relua, pentru a nu cădea eu însămi în butoiul cu dulcegării, au generat, cum era și de așteptat, nu numai o reacție promptă a presei (și le mulțumesc colegilor mei pentru modul decent, colegial și frumos în care au făcut referirile la subiect), ci și un val de mesaje în mediul online.
Dacă ar fi să-mi amintesc de cursul de Statistică de la facultate, o analiză primară mi-a așezat pe tava emoțiilor o concluzie care m-a făcut și mai fericită: cei ce mă cunosc din viața de zi cu zi, de la televizor și chiar din activitatea mea online – milioane de oameni – mi-au împărtășit fericirea”.
Totuși, Marina Almășan nu ignoră comentariile negative, pe care le pune pe seama frustrărilor personale:
„Însă un statistician riguros nu poate face abstracție nici de cei care se poziționează diferit. Da, au fost și dintr-aceștia. Sunt oameni care își sprijină reacțiile pe bârfe, pe derapajele presei de scandal sau, cel mai mult, pe propriile frustrări. A te bucura de fericirea unui om este o artă. Cere forță și noblețe sufletească”.
Vedeta afirmă că nu șterge comentariile răutăcioase și că își asumă statutul de persoană publică:
„Nu, eu nu șterg comentariile negative. Sunt, cum îmi place să spun, un om asumat. Sunt pe deplin conștientă că nu poți plăcea tuturor și nici nu fac eforturi în acest sens. […] Nu șterg comentariile răutăcioase, nu cosmetizez nici măcar conversația mea cu șacalii care stau la pândă și-mi vânează fiecare gest”.
„Ce mi se reproșează, de această dată? Că sunt «babă»!”
Printre cele mai dureroase reproșuri se numără cele legate de vârstă:
„Ce mi se reproșează, de această dată? Că sunt «babă»! Și că la vârsta mea nu mai am voie să acced la fericire. […] Da, nu mai am 20 de ani, dar nu uitați: v-am adus bucurie în case și m-ați iubit decenii în șir, în care mi-am dedicat viața vouă, de multe ori cu prețul celei personale”.
De asemenea, Marina Almășan respinge acuzațiile potrivit cărora ar urmări averea lui Sorin Mărcuș:
„Mi s-a mai reproșat, în câteva comentarii halucinante, că, după experiența anterioară, aș fi pregătită să mă arunc asupra unei alte victime: să-i toc banii, să-l jecmănesc, să-i pun apoi brățara la picior. […] Cât de ușor manipulabili sunteți și cât de lesne puteți construi, în mintea voastră, imaginea unui om doar din bârfele de la colțul străzii”.
În final, vedeta spune că nu îi condamnă pe cei care o atacă, ci îi privește cu milă:
„Ghicesc în voi niște oameni nefericiți, care nu pot procesa fericirea altora. […] Mi-e milă de cei ce rătăcesc, pe pagina mea și prin secțiunile de comentarii, înecându-se cu propria lor ură. Aș face orice să-i ajut. Să-i ajut, în primul rând, să nu-și piardă speranța că vor fi și ei, la un moment dat, fericiți”.
Mesajul se încheie cu un apel la bunătate și empatie: „La mulți ani, oameni buni! Da, eu chiar cred că, de fapt, toți oamenii sunt buni!”.



































