OMS: Animalul aflat la originea noului coronavirus ”nu a fost identificat încă”

Ultima actualizare:

    Wuhan, locul din care a izbucnit pandemia de coronavirusfoto: GettyImages
Wuhan, locul din care a izbucnit pandemia de coronavirusfoto: GettyImages

O echipă internaţională de experţi chinezi şi din cadrul Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS), care a anchetat originea Covid la Wuhan, în centrul Chinei, a anunţat marţi că nu a găsit indicii cu privire la prezenţa noului coronavirus în acest oraş înainte de apariţia acestuia, în decembrie 2019. Experții spun că nu au identificat nici animalul aflat la originea bolii.

”Nu există probe suficiente (...) pentru a stabili dacă SARS-CoV-2 s-a răspândit la Wuhan înainte de decembrie 2019”, a anunţat marţi, într-o conferinţă de presă, şeful delegaţiei chineze, Liang Wannian.

Oraşul din centrul Chinei - care a fost o vreme epicentrul epidemiei Covid-19 - a fost primul loc din lume în care s-au înregistrat cazuri de covid-19. Pandemia covid-19 s-a soldat cu peste 2,3 milioane de morţi în lume. Transmiterea virusului de la animal la om este probabilă, însă acest animal ”nu a fost identificat încă”, a anunţat Liang Wannian.

Citește și:

Ce este pangolinul, animalul care a răspândit coronavirusul în China

Sursa infecţiei cu coronavirus: şerpii şi supa de liliac



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
banner Lupu si Cornelia Rednic jpg
Banner Andreea Popescu
BeFunky collage   2026 04 22T171450 832 jpg
Banner Ilie nastase
andreea balan si victor cornea s au casatorit foto instagram andreeabalanofficial png
lucy liu devil wears prada gettyimages jpg
dinu iancu salajanu webp
vedete chirie jpg
image
image