Scrisorile lui Stanca: Dragă Dan Negru,

Ultima actualizare:

    Dan Negru
Dan Negru

Să-ţi fie ruşine! Nu eşti europeanul la care ne aşteptam după atâtea emisiuni de sorginte avangardistă.

Adică, tu, domnul de la A1 cu crema vedetelor româneşti, plus Rică Răducanu, ăla cu blondele mioritice însoţite de profundissima, abisalissima lor inteligenţă... TU!, să tragi un şut, ba chiar două, în - pardon! - curul unui tânăr care vrea să-ţi bage graffiti pe calcanul casei. Eşti un feudal asiatic! La New York, Tirana, Kuala Lumpur toate casele au graffiti pe ele! Ce atâta imaculare, voi chiar nu priviţi lumea dimprejur?! Deşi, ca vechi amic, m-ai uitat de tot - te-ai răcit de prieteni de care te lega rock-ul - eu îţi dau cu culanterie un sfat.

Ca să scapi de obsesia imaculatului, adună toţi grafitologii şi grafitomanii şi pune-i să-ţi mozolească peretele virgin. Fă-o cu martori, cu camere tv şi reporteri senzaţionalişti d-ăia agramaţi, de care s-a umplut ţara. Va fi o mare palmă pe obrazul puritanismului desuet...

Căci, Dane, tu eşti un burghez tânăr şi nu poţi să înţelegi de la nivelui confortului tău antenist, spiritul epocii. Care, uite!, ne ia ca un tăvălug! S-au dus vremile cu moda Paris '68 marcusianistă, guevaristă, maoistă. Tineretul vine cu graffiti. Dar şi cu „Basarabia e România", „Antonescu erou naţional". Alţii...

Să trecem la analiza textului pe care tânărul graffitian l-a inserat mural. Era o imprecaţie vetustă, de secol XX, la adresa „celei mai iubite echipe din România". Deci, în acest popor care bruscamente s-a făcut stelist, tânărul putea să fie un rebel încăpăţânat care să ţină cu Rapid. Sau cu Dinamo... Aşa că, cu şuturile tale, „şi un ghiont în freză", ai lovit într-un ideal revoluţionar clasicizat prin celebrul slogan „MUIE...X!". Ce atâta...?!? Nu ştiu dacă vei fi judecat de un tribunal revoluţionar, dar în America luai ceva luni de pârnaie, necivilizatule!

Nu puteai şi tu ca aşa, calm, să-i spui: „măi băiete, fi-r-ai să fii, lua-te-ar naiba!, nu e estetic să murdăreşti un perete privat!". Europeneşte... şi abia apoi să-l iei la şuturi... dacic: să-l umpli de sânge... „fu-tu-i morţii mă-sii dă golan!!?"....Dar, dacă era rapidist, mai bine că ai dat şi tu cu milă. El, nu cu pretele matale avea treabă... Păzea, vine meciul cu Steaua din Giuleşti...!

Atenţie la calcan!!!

George Stanca



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Traseul de vacanță al lui Alejandro Martinez ex-Mandinga
mirabela dauer audiata la dna pentru locul de veci de la zisu avocat dansa a apreciat ca este ca o pretuire pentru cariera sa 980697 jpeg
rana peste iepure jpg
Planuri mari pentru Geanina Ilieș
image png
image png
Maddona Paris Fashion Week
Gina Pistol cu Smiley, un cuplu fericit
image
image