Primăria din Iaşi a dat 71.400 de lei pe creaţia artistică

Ultima actualizare:

    Trecătorii văd creaţia ca pe un acoperiş luat de vânt
Trecătorii văd creaţia ca pe un acoperiş luat de vânt

Creaţia artistului german Clemens Behr, care a fost amplasată în centrul Iaşiului, în zona bisericii “Trei Ierarhi“, a stârnit un val de critici din partea oamenilor.

Aceştia nu înţeleg ce reprezintă lucrarea, pe care primăria a cheltuit 71.400 de lei. Pe reţelele sociale, ieşenii au ironizat creaţia, unii spunând că iniţial au crezut că e vorba despre un acoperiş luat de vânt de pe o clădire din centrul oraşului.

“Deja se dezmembrează, iar amplasarea e total nepotrivită. Sper să fie măcar mutată, dacă nu se poate arunca“, scrie un ieşean.

O altă persoană mulţumeşte “transportatorului ca a descărcat-o aşa cum a putut el“. “Banii trebuie imputaţi celor care au propus şi dispus achiziţia acestui morman de table şi linoleum păros!“, consideră un alt localnic.

Potrivit news.ro, autorităţile spun că lucrarea este o „instalaţie de artă unică, cu puternice influenţe dadaiste“.

Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
www.playsport.ro
image
sportpesurse.ro
image
www.bugetul.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
santorini NBC News jpg
harta romaniei jpg
petrecere jpg
Scrumbie sturion jpg
procesiune ortodox jpg
germania jpg
INSTANT ILUSTRATIE VOT PARLAMENTARE 22 INQUAM Photos Octav Ganea jpg
padure tropicala jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net