A decedat Nawang Gombu, primul om care a urcat de două ori pe Everest

Ultima actualizare:

Gombu a fost cel mai tânăr membru al expediţiei în care Edmund Hillary şi Tenzing Norgay au urcat pentru prima oară pe Everest în 1953.

Potrivit cotidianului Hindustan Times, Gombu a primit cele importante distincţii civile ale Indiei.

Cariera sa a început ca porter, înainte de a învăţa să escaladeze alături de unchiul său, Tenzing Norgay, omul care a urcat pentru prima oară pe Everest alături de Hillary în 1953, potrivit Agerpres.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Drapel Romania MAPN FOTO MAPN jpg
vama bulgaria profimedia jpg
667603927 1490937755734158 7052397436228229917 n jpg
image png
image png
Pensionari făcând calcule FOTO: Shutterstock
canicula bucuresti jpg
romani marea britanie jpg
image
image