Arestat la vamă, cu 24 de reptile lipite de corp

Ultima actualizare:

Tânărul, în vârstă de 22 de ani, intra în Norvegia la bordul unui feribot şi a fost oprit de vameşi total întâmplător, pentru un control de rutină. Unul dintre grăniceri a dat peste o tarantulă în bagajul acestuia, aşa că a decis să-l supună unui control corporal. A rămaş şocat când a văzut diverse pacheţele prinse de piele cu bandă adezivă, iar în interiorul lor pui de reptile.

"Ne-a dat seama că ne confruntăm cu un caz de trafic de animale, pentru că întregul său corp se afla într-o mişcare continuă", a declarat un reprezentant al vămii din Kristiansand.

Traficantul a fost amendat cu 1.500 de euro şi văduvit de "încărcătură".

Reptilele au fost predate unei firme de securitate până când autorităţile norvegiene vor decide ce să facă cu ele.

image

Cazul seamănă izbitor cu cel al lui Sony Dong, care a fost reţinut de inspectori pe un aeroport american, pentru trafic de păsări. Bărbatul ascunsese înaripatele în nişte săculeţi, pe care i-a ataşat de ciorapi.

image


Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
image png
image png
image png
WhatsApp Video 2026 01 12 at 20 17 51 mp4 thumbnail png
index webp
sarmale shutterstock 1856731081 jpg
politisti germani polizei pixabay
woman 9090273 1280 jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net