Desertul preferat al boierilor români din secolul al XVIII-lea este din nou la modă. Cum se prepară
Chiar dacă acest desert încă mai este pregătit și în ziua de astăzi, el nu se mai bucură de popularitatea pe care o avea altădată. Cu mult timp în urmă, acest preparat dulce se număra printre alegerile favorite ale boierilor și nu lipsea de la nicio masă.

Cândva, această delicatesă dulce era una dintre cele mai populare din țara noastră. Boierii aveau grijă să aibă mereu la masă acest preparat dulce atât de bun, care, poate în mod surprinzător, încă se mai pregătește constant și în ziua de astăzi. Mai mult decât atât, popularitatea lui începe, treptat, să revină.
Mai precis, este vorba despre șerbetul de trandafiri. Iar acest desert favorit al boierilor poate fi pregătit surprinzător de ușor chiar și în propria noastră bucătărie. Totul începe cu culegerea trandafirilor din grădină, iar rețeta este surprinzător de simplă.
Era desertul favorit al boierilor
„După ce le-am spălat le frământăm și punem lămâie. Își dau drumul la savoare și la roșeață prin zdrobire. Și lămâia amplifică culoarea”, spune Loredana, care pregătește șerbet de trandafiri în fiecare an, potrivit observatornews.ro.
După ce avem petalele de trandafiri, tot ce ne trebuie este apă și zahăr, pentru a pregăti un sirop simplu.
„Cantitatea făcută trebuie să fie mai mică pentru că rămâne culoarea foarte frumoasă, rozalie bonbon, și frământarea care se face cu lămâie. Cu cât se întrepătrunde, cu atât petala își dă drumul mai bine la aromă și la culoare”, mai spune Loredana.
Se poate pregăti ușor și acasă
Atunci când scurgem o picătură de șerbet pe o farfurie și rămâne închegată, înseamnă că desertul este gata. Apoi, el trebuie amestecat vreme de jumătate de oră cu lingura, până când ajunge la consistența dorită.
Acest desert a fost unul popular printre boierii români încă din secolul al XVIII-lea și se servea mereu alături de un pahar cu apă rece. Acum, șerbetul de trandafiri începe să-și recapete vechea popularitate, iar tot mai mulți oameni din țara noastră apreciază acest desert.


































