„L-au construit, cică, pentru americani” Unde se află cel mai mare bloc din România. Are 523 de apartamente și 900 de locatari
Un bloc de pe strada Gării de Nord, numărul 6, adăpostește 523 de apartamente și aproximativ 900 de locatari. Este considerat cea mai mare clădire marcată cu bulină roșie, adică cu grad maxim de risc seismic.




Oamenii care locuiesc aici, cunoscuți drept „scuturei”, descriu o realitate dură: blocul se dărâmă „bucată cu bucată” și nu e nevoie să aștepte un cutremur pentru a vedea efectele. Bucăți din construcție cad pe mașinile parcate în apropiere, iar autoritățile locale au intervenit la sesizări, însă, consolidarea nu a fost demarată.
O clădire cu peste șapte decenii de istorie
Ridicat în 1956, sub regimul comunist, blocul este lung cât două terenuri de fotbal și are 9 etaje. În spate i s-au adăugat corpuri anexe cu încă cinci scări legate de corpul central. Cândva apreciată ca o realizare a arhitecturii comuniste, clădirea e acum într-un stadiu avansat de degradare.
Un locatar povestește despre trecut și prezent: „Am 63 de ani, am prins cutremurul din 77 în blocul ăsta. Nu avea, domnule, probleme. L-au construit, cică, pentru americani. Dumnezeu știe ce e pe dedesubt. Că sunt adevărate buncăre. Acum, săracul, n-ar mai rezista”, a spus el, pentru jurnalul.ro.
O altă mărturie descrie starea clădirii în termeni grafici: „Blocul-pericol arată de parcă ar fi lovit în fiecare zi de zgâlțâiala pământului. Partea din spate e un fel de păienjeniș de crăpături. Unele rup construcția de la subsol și până acolo unde se vede lipsă de tencuială, la ultimul etaj. Găuri mari, cât să încapă un pachet de țigări se unesc pe orizontală, mai ales între parter și etajul unu”.
Un locatar care trăiește la parter remarcă calitatea construcției: „Blocul e făcut cu schepsis”.
Amintiri din 1977 și teama zilnică
Cei care au prins cutremurul din 1977 rememorează trăiri vechi și amenințări noi: „Ce m-a mai mișcat atunci. Ce stres! Dar acum e și mai periculos. În fiecare zi poate să-ți cadă orice cărămidă în cap. Și mai rău e că se vând apartamentele pe nimic”.
Nemulțumirea locatarilor nu e doar legată de fisuri și tencuială căzută, ci și de lipsa unor soluții: „Nu mă stresează cutremurul cât mă stresează ăștia de la Primărie. E o zicală – morții cu morții, viii cu hârtiile. Așa și aici. Nu mai țin minte de câte ori m-am dus la oamenii lui Nicușor ăsta și nu se face nimic. A trebuit să-mi izolez casa, că muream de frig și nu mai voiam să fiu udat. Vezi matale, parterul – eu stau la parter – e mai afundat. Asta-i din construcție. Vine unul, scoate puța să se pișe pe zid – că aici e Harlem, dom’le – se pișă la mine în casă. N-am obținut aprobarea ălora de la Primărie. Eu știu când se va rezolva: când blocul ăsta o să omoare pe cineva. Și nu trebuie să așteptăm cutremurul pentru asta”.
De ce nu s-au început consolidările
La parter funcționează câteva afaceri: un fast-food, o casă de pariuri și un magazin care produce cruci și fotografii pentru acestea. În 2018, părea că se poate porni consolidarea, dar proiectul a eșuat parțial din cauza dezacordului dintre locatari, mulți fiind în vârstă și reticenți la schimbare.
„Îmi ziceau că nu sunt interesați, că vor să moară în casa lor. Nu conta de ce”, își amintește administratorul.
Fostul primar al Capitalei, Nicușor Dan, a declarat la o conferință de presă că în București există sute de imobile pentru care s-au făcut expertize seismice și că două blocuri mari urmau să intre în procesul de consolidare. El explica că lucrările progresează greu din cauza locatarilor care nu sunt unanimi în a permite reabilitarea.
Locatarii de pe strada Gării de Nord, numărul 6, sunt convinși că situația va rămâne nerezolvată până după un incident grav: „până să cadă la cutremur, hardughia asta o să omoare pe cineva. După ce vreunuia o să i se crape capul de cărămidă sau beton căzut, abia atunci or să înceapă lucrările”.



































