Canicula a făcut victime în Franța! Trei persoane au murit din cauza temperaturilor ridicate. Ce valori extreme anunță meteorologii
Pe măsură ce înaintăm în a doua jumătate a lunii iunie, temperaturile încep să ajungă la valori extreme de-a lungul Europei. Din păcate, în Franța au fost deja înregistrate și primele trei decese cauzate de canicula din această vară.

Trei persoane și-au pierdut viața în Franța din cauza căldurii extreme. Potrivit adevarul.ro, în departamentul Gironde, din sud-vestul țării, este în vigoare un Cod roșu de caniculă, iar meteorologii se așteaptă la temperaturi ce vor depăși pragul de 43 de grade Celsius.
Cele trei persoane care și-au pierdut viața aveau vârste cuprinse între 80 și 95 de ani și locuiau în Gironde. Tragicul eveniment a avut loc în cursul zilei de duminică, 21 iunie, când temperaturile din termometre au ajuns la valori extreme.
„Astăzi, deplângem moartea a trei persoane în vârstă, cu vârste cuprinse între 80 şi 95 de ani, din Gironde, pe care serviciile de urgenţă o atribuie în prezent acestui val de căldură”, a declarat Sophie Brocas, prefectul departamentului, conform sursei citate.
Trei persoane au murit din cauza caniculei în Franța
Cele trei victime au murit în cursul zilei de duminică, fiind vorba despre o femeie și doi bărbați. Potrivit autorităților franceze, victimele au fost descoperite în domiciliile lor din localitățile Cenon, Saint-Médard-en-Jalles şi Saint-Jean-d'Illac, aflate la periferia orașului Bordeaux.
Departamentul Gironde se află sub un Cod roșu de caniculă de duminică la prânz, iar atenționarea va continua până miercuri. Meteorologii se așteaptă ca temperaturile să ajungă la valori de aproximativ 43 de grade Celsius în această perioadă.
Valul de căldură va fi unul sever
Serviciul meteorologic avertizează că, din păcate, valul de căldură din acest an poate fi similar cu cel din anul 2003. La acel moment, canicula a provocat undeva în jur de 15.000 de decese în Franța.
În Spania, căldura extremă deja a cauzat decesul a nu mai puțin de 101 de persoane, doar în luna mai. Numărul de decese cauzate de caniculă în mai a fost de 3,6 ori mai mare comparativ cu media ultimului deceniu.
Mónica García, ministrul Sănătății din Spania, a avertizat că organismele oamenilor nu sunt adaptate la temperaturile extreme tot mai comune în Europa în ultimii ani.


































