Un teatru istoric din Napoli a fost complet distrus într-un incendiu uriaș | VIDEO
Un incendiu a izbucnit marți în inima orașului Napoli, Italia, unde teatrul istoric Sannazaro, inaugurat la 1800, a fost cuprins de flăcări. Pompierii s-au luptat din răsputeri cu flăcările pentru a salva clădirea istorică, dar cupola a cedat și s-a prăbușit. „Pagubele sunt enorme; din păcate, teatrul este complet distrus", a declarat reporterilor comandantul pompierilor din provincia Napoli, Giuseppe Paduano, transmit agenţiile ANSA şi Reuters.

Flăcările au izbucnit pe Via Chiaia, distrugând cupola. Mai multe clădiri adiacente au fost, de asemenea, avariate, iar patru persoane au fost rănite.
Un teatru istoric din Napoli mistuit de flăcări
Teatrul Sannazaro, un reper istoric din centrul orașului Napoli, a fost grav avariat într-un incendiu a cărui cauză rămâne deocamdată necunoscută. Flăcările au izbucnit în timpul nopții, cuprinzând treptat clădirea și provocând prăbușirea cupolei. Incidentul s-a produs în apropiere de Via Chiaia, în inima orașului, transmite Rai News.
Flăcările au cuprins și mai multe case din apropiere, din care locuitorii au fost evacuați.
Patru persoane au fost transportate la spital cu probleme de respirație din cauza fumului dens.
Autoritățile au transmis că aproximativ 60 de persoane au fost evacuate din clădirile din jur, la rândul lor avariate după ce incendiul s-a extins.
Incendiul ar fi pornit de la un bloc din districtul Chiaia și s-a răspândit rapid la clădirea teatrului, notează Reuters.
Opt persoane au primit îngrijiri medicale după ce au inhalat fum, patru dintre acestea fiind transportate la spital.
„Pompierii investighează cauza. Ei cred că a fost un accident, dar este prea devreme pentru a determina cauza, deoarece încă sting focul într-un apartament", a declarat primarul oraşului Napoli, Gaetano Manfredi, după ce a ajuns la faţa locului.
„Teatrul a fost complet distrus. Ni s-a spus că a rămas doar structura exterioară. Azi dimineaţă am vorbit cu ministrul (Culturii) (Alessandro) Giuli, care m-a sunat şi, împreună, am decis că guvernul (central) se va implica (în reconstrucţie)", a declarat Manfredi, adăugând că a discutat, de asemenea cu guvernatorul regiunii Campania, Roberto Fico.
„Vom colabora pentru a reda teatrul oraşului", a adăugat oficialul.
Proprietara teatrului, actrița Lara Sansone, a fost și ea prezentă la fața locului.
De-a lungul timpului, Sannazaro a fost gazda a numeroşi actori şi dramaturgi italieni renumiţi. În urmă cu trei decenii, un incendiu a distrus celebra operă La Fenice din Veneţia. Aceasta a fost redeschisă în 2003, după un amplu proiect de reconstrucţie. De asemenea, în 1991, teatrul Petruzzelli din oraşul italian Bari a fost distrus într-un incendiu. Acesta a fost redeschis abia în 2009. Ambele incendii au fost provocate, notează Reuters.



































