Mărmureanu: «Valuri tsunami se pot produce şi în Marea Neagră»

Ultima actualizare:

"De la această falie, Şabla, gândesc că sunt mari probleme, pentru că în Marea Neagră, la o adâncime de 400 şi ceva de metri şi până foarte adânc, există depozite imense de hidrogen şi de acid sulfuric. Vă rog să realizaţi ce înseamnă această scoatere afară, este un alt pericol... ceva mult mai periculos decât un val de tsunami însuşi", a declarat Mărmureanu pentru Antena 3.

"Şabla înaintează în mare cu circa 20-30 kilometri şi generează tsunami mai mici sau mai mari, astfel de fenomene putându-se înregistra şi în Marea Neagră", a precizat Mărmureanu.

Valuri tsunami s-au înregistrat de-a lungul timpului de mai multe ori în zona Mării Negre. De exemplu, în anul 105 înainte de Hristos, Calatisul (Mangalia), a fost şters de pe faţa pământului de un tsunami.

"Planeta noastră a fost într-o continuă transformare. Nu cred că trebuie să ne îngrijorăm", a spus Paul Dorneanu, ufolog, marţi la Acces Direct.



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
Dr  Vlad Ciurea jpeg
Sofer in varsta, foto shutterstock jpg
image png
image png
image png
1 numerologie jpg jpeg
Boli cardiace - inimă FOTO shutterstock
Mirosuri neplacute Asa poti avea o casa parfumata si primitoare  Sursa foto shutterstock 1892880535 jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net