Anunțul care i-a surprins pe mulți: se redeschid parcurile din sectorul 2 al Capitalei

Ultima actualizare:

    Parcurile au fost deschise pentru activități fizice, nu de agrementfoto: Pixabay.com
Parcurile au fost deschise pentru activități fizice, nu de agrementfoto: Pixabay.com

Cu o săptămână înainte de a începe relaxarea restricțiilor în România, primăria Sectorului 2 anunță deschiderea parcurilor mari din sectorul respectiv. Locurile de joacă, foișoarele și spațiile de agrement rămân însă închise.

Dan Cristian Popescu, viceprimarul sectorului 2, anunță, începând de azi, deschiderea a 15 mari parcuri din sectorul respectiv. El a participat azi, 9 mai, la deschiderea Parcului Național. “Am luat decizia deschiderii parcurilor mari din sectorul 2 pentru că în ultimele săptămâni am văzut foarte mulți locuitori ai sectorului alergând sau desfășurând activități sportive, permise de ordonanțele militare, printre mașini, pe lângă parcuri sau în zone improvizate. Atât timp cât ne este permisă activitatea fizică, aceasta trebuie făcută în siguranță și în proximitatea locuinței, iar în sectorul 2 avem foarte multe parcuri pregătite pentru cetățeni”, anunță Dan Cristian Popescu, printr-un comunicat.

„Mai mult, aceste parcuri sunt de trecere, deci vom facilita deplasarea locuitorilor sectorului 2 și vom scurta perioada pe care aceștia o petrec pe drum, ocolind aceste parcuri mari. Vreau să menționez că toate locurile de joacă, terenurile de sport și foișoarele de recreere din parcuri rămân închise. Scopul meu nu este oferirea unei alternative de petrecere a timpului liber în această perioadă, ci vreau să ofer o variantă mai sigură pentru activitățile sportive și pentru scurtarea perioadei de deplasare. Locuitorii sectorului 2 trebuie să înțeleagă că restricțiile rămân, că suntem în stare de urgență și că pericolul infectării cu coronavirus nu a trecut”, declară viceprimarul sectorului 2.

Toate parcurile vor avea la intrări panouri de atenționare și de informare asupra măsurilor de prevenție a răspândirii COVID-19.

Citește și:

Au fost publicate măsurile de relaxare, aplicate din 15 mai. Fără aer condiționat în autobuze și restaurantele hotelurilor rămân închise

În ce condiții se vor redeschide parcurile din Capitală. Anunțul făcut de Gabriela Firea



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
Interviu angajare job shutterstock 161909402 jpg
baby 6823431 1280 jpg
De ce ar trebui să te intereseze de unde vine carnea de pui pe care o mănânci JPG
image png
invitati nunta  foto   Shutterstock jpg
skyscraper 347463 1280 jpg
crima sibiuu jpg
Statii STB, foto STB png
image
actualitate.net
image
actualitate.net