Bani de la stat dacă angajează elevi

Ultima actualizare:

    Mulți elevi muncesc pe perioada vacanței
Mulți elevi muncesc pe perioada vacanței

Patronii sunt încurajați de stat ca să angajeze cu acte elevi și studenți pe perioada vacanței de vară.

Potrivit Agenţiei Judeţene pentru Ocuparea Forţei de Muncă Ilfov, aceștia primesc un stimulent financiar lunar, în valoare de 250 lei, pentru fiecare tânăr. Banii sunt acordați din bugetul asigurărilor pentru şomaj pentru o perioadă de maximum 60 de zile lucrătoare într-un an calendaristic și reprezintă practic o parte din salariul tinerilor. 

Pentru a beneficia de stimulent, angajatorii trebuie să încheie o convenţie în termen de 30 de zile de la data angajării elevilor şi studenţilor. În plus, trebuie să le facă acestora contract de muncă. În cazul tinerilor de până la 18 ani, contractul individual de muncă încheiat cu durata timpului de muncă de 6 ore pe zi şi de 30 de ore pe săptămână se consideră cu normă întreagă.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
haine patate ulei istock jpg
casa vara canicula istock jpg
trandafiri istock jpg
sergiu celibidache 01 foto arhiva personala serge celibidachi jpg
bebelus venezuela captura video jpg
fabrica galati1 jpeg
cocktail pexels jpg
pui prajit adobestock jpg
image
image