Cât costă pregătirea unui copil pentru școală. Unii părinți renunță la rechizitele cu personaje
Mai sunt doar două săptămâni până la începutul noului an școlar, pe 7 septembrie, iar familiile din România au intrat deja în febra cumpărăturilor. Pe lângă rechizitele obișnuite, copiii își doresc tot mai mult produse inspirate de personajele lor preferate, precum Capibara, Rumi sau Stitch, iar aceste alegeri pot ridica semnificativ nota de plată.

Dorințele elevilor în materie de rechizite
Părinții încearcă să țină pasul cu dorințele celor mici, însă prețurile îi fac să calculeze cu atenție fiecare cheltuială. Cele mai recente date INS arată că rechizitele și cărțile școlare s-au scumpit cu până la 12% față de anul trecut. În aceste condiții, bugetul pentru pregătirea unui singur copil poate depăși 1.000 de lei.
Și ghiozdanul poate reprezenta o cheltuială importantă. Un model simplu costă în jur de 140 de lei, în timp ce variantele decorate cu personaje cunoscute pot ajunge la aproximativ 300 de lei.
„Permanent mă uit la ce îşi doreşte el, că dacă mă uit la buget ar trebui să ne limităm la foarte puţin. Dar ţinem cont şi ce îşi doreşte”, spune un părinte.
„Vreau ca ghiozdanul și penarul să fie cu Stitch”
Pentru cei mici, însă, aspectul contează mai mult decât prețul. O fetiță care va începe clasa a II-a știe deja exact ce își dorește pentru noul an școlar.
„Vreau ca ghiozdanul și penarul să fie cu Stitch, că îmi place mult Stitch”, spune copila, potrivit Observatornews.
În mai multe orașe au fost organizate târguri dedicate începutului de an școlar, unde părinții pot găsi produse pentru toate vârstele și pentru toate preferințele. Diferențele de preț sunt însă considerabile, în funcție de model, brand și design.
„În funcție de vârstă, avem și preferințe. De exemplu, pentru copiii mai mici, diferite personaje animate desenate pe ghiozdane. Prețul pornește de la 200 de lei, dar e firmă foarte bună. Unul simplu, pentru copiii mai mari, doar colorat. Acesta este până în 100 de lei”, explică Andreea Anicolae, coordonator târg.
Mulți părinți se limitează la bugetul pe care îl au
Nu toți părinții sunt dispuși să cheltuiască sume mari pentru rechizite și preferă să cumpere doar lucrurile de care copiii au nevoie. Unii aleg să păstreze ghiozdanele din anii anteriori, dacă acestea sunt încă în stare bună, și așteaptă lista de rechizite de la școală înainte de a face cumpărăturile.
„Momentan, un ghiozdan pe care îl are de anul trecut este încă bun și să vedem ce rechizite va cere doamna pe grup.”
O altă familie spune că preferă ca toți copiii din clasă să aibă rechizite asemănătoare, fără personaje sau modele care să diferențieze produsele.
„Se pun bani și se achiziționează pentru toți copiii. Se merge toată clasa la fel.”
Reporter: „Adică fără caiete cu coperți cu personaje?”
Părinte: „Exact. Se merge pe simplitate.”
„Nu i-am pus prea multe oferte în față. Le-am comandat online”
Există și părinți care au cumpărat deja ghiozdanul și penarul, însă au ales variante simple, fără personaje, comandate online.
Părinte: „Am cumpărat ghiozdanul, penarul.”
Reporter: „Și au personaje?”
Părinte: „Nu. Nici nu i-am pus prea multe oferte în față. Le-am comandat online. Să fie pe măsură, să fie calitate și să fie și în buget.”
Cu 500 de lei, elevii pot avea un ghiozdan echipat
Pentru familiile care aleg variante simple și se limitează la rechizitele de bază, costurile pot fi ținute în jurul sumei de 500 de lei pentru un ghiozdan complet echipat.
„Pot cumpăra un ghiozdan, un penar, carioci și culori, rechizite de pictură, un lipici, foarfecă, stilou, rezerve, un caiet de geografie și unul de biologie, două caiete mari de română, două caiete mari de mate și un bloc de desen”, spune Gabriela Licăreț, vânzătoare.

































