Cozi uriașe la Piața Unirii pentru angajări la Metrorex cu salarii de la 6.500 de lei pe lună. Zvonul care a adunat sute de persoane

Ultima actualizare:

Zvonul că Metrorex ar face noi angajări a atras sute de persoane la stația Piața Unirii 1 din București, unde oamenii au așteptat ore întregi în speranța obținerii unui loc de muncă bine plătit. Mulți credeau că sunt disponibile zeci de posturi de casieri și controlori de acces, unele dintre ele remunerate cu salarii care pot depăși 6.500 de lei net lunar, potrivit Club Feroviar.

Oameni așteptând la Piața Unirii pentru presupuse angajări la Metrorex. Foto: Club Feroviar
Oameni așteptând la Piața Unirii pentru presupuse angajări la Metrorex. Foto: Club Feroviar

Realitatea s-a dovedit cu totul diferită. Cei care au stat la coadă au aflat nu era vorba despre recrutări pentru Metrorex, ci despre alt tip de înscrieri.

Zvonul despre angajări a adunat sute de persoane

Pe parcursul întregii săptămâni, zona din apropierea Bibliotecii Unitatea – Sindicatul Liber Metrou, aflată în stația Piața Unirii 1, a fost ocupată de persoane venite să își încerce șansa la un presupus concurs de angajare.

Informația s-a răspândit rapid, atât în rândul angajaților Metrorex, cât și în afara companiei, alimentând speranțele celor care își doreau un loc de muncă stabil.

Potrivit informațiilor care circulau printre cei prezenți, ar fi fost disponibile aproximativ 60 de posturi de casieri și controlori de acces. Perspectiva unui salariu atractiv și a beneficiilor specifice unei companii de stat a atras oameni din domenii diverse, inclusiv cadre didactice, notează sursa citată.

Interesul nu este greu de explicat. Un controlor de acces poate încasa în jur de 6.000 de lei net lunar, la care se adaugă tichete de masă și alte beneficii, în timp ce veniturile unui casier pot crește odată cu vechimea, ajungând la niveluri considerabil mai mari.

Angajările la Metrorex sunt suspendate

Entuziasmul celor prezenți a pierit brusc când au aflat că Metrorex, de fapt, nu face angajări.

De la începutul anului, angajările au fost suspendate, iar concursurile aflate în desfășurare au fost anulate în urma măsurilor fiscal-bugetare adoptate de Guvern.

Cei care au ajuns la ușa bibliotecii au aflat că nu se fac înscrieri pentru locuri de muncă, ci pentru cursuri de formare profesională destinate viitorilor casieri.

„Nu este vorba de angajări la Metrorex, ci de înscrieri la cursuri de casier organizate de Centrul de Pregătire Profesională al USLM, acreditat de Ministerul Educației”, a declarat pentru Club Feroviar Marian Artimon, președintele Unitatea – Sindicatul Liber Metrou.

El a explicat că, potrivit metodologiei, în fiecare grupă sunt instruite 28 de persoane, iar într-o primă fază vor fi formate două grupe.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Muzeul Luvru din Paris (foto: Pixabay)
WhatsApp Image 2026 07 09 at 13 37 43 jpeg
aron visuals BXOXnQ26B7o unsplash jpg
bebeluș venezuela afp jpg
tunel jpg jpeg
incendiu club thailanda jpg
canicula val de caldura in Koln Germania 19 iulie 2022 Foto EPA EFE jpg
tilly norwood actrita AI instagram jpg
image
image