Două scenarii analizate de Nicușor Dan pentru deblocarea crizei politice. Când ar putea fi numit premierul
Negocierile pentru formarea noului Executiv intră într-o etapă decisivă, după ce încercările de a ajunge la un acord între principalele partide au rămas fără rezultat. Președintele Nicușor Dan pregătește o nouă rundă de discuții cu liderii formațiunilor politice, în încercarea de a găsi o soluție care să deblocheze situația.

Potrivit unor surse politice citate de Antena 3 CNN, pe masa negocierilor vor fi analizate două variante de compromis privind viitorul Guvern. Decizia ar putea influența și momentul în care va fi desemnat cel de-al treilea premier propus în această perioadă de instabilitate politică.
Două formule de guvernare, analizate la Palatul Cotroceni
Luni dimineață este programată o întâlnire informală între președintele Nicușor Dan și liderii partidelor care au făcut parte din fosta coaliție de guvernare. Discuțiile au loc într-un moment în care diferențele dintre PSD și PNL continuă să împiedice formarea unei majorități stabile.
Conform surselor politice citate de Antena 3 CNN, șeful statului le va propune partenerilor două variante considerate de compromis.
Prima este formarea unui guvern tehnocrat, alcătuit din specialiști fără apartenență politică.
Cea de-a doua presupune un Executiv mixt, în care miniștrii desemnați de partide să lucreze alături de tehnocrați în domeniile considerate esențiale.
Desemnarea noului premier depinde de rezultatul negocierilor
Președintele Nicușor Dan a declarat că, în acest moment, „nu se degajă nicio soluție” și a exclus desemnarea lui Sorin Grindeanu sau Siegfried Mureșan în funcția de premier, motivând că nu au o majoritate parlamentară.
Totodată, șeful statului a precizat că nu va susține un Executiv care depinde de voturile AUR.
Potrivit acelorași surse, președintele Nicușor Dan nu intenționează să desemneze imediat un nou prim-ministru, ci ar prefera ca, înainte de nominalizare, partidele să ajungă la un acord privind formula de guvernare și susținerea parlamentară a viitorului Executiv.


































