O pacientă cu COVID-19 din pavilionul în care s-a produs incendiul la "Matei Balș" a decedat

Ultima actualizare:

    O pacientă cu COVID-19 din pavilionul în care s-a produs incendiul de la Institutul Matei Balş a decedat duminicăfoto: Inquam Photos
O pacientă cu COVID-19 din pavilionul în care s-a produs incendiul de la Institutul Matei Balş a decedat duminicăfoto: Inquam Photos

O pacientă cu COVID-19 din pavilionul în care s-a produs incendiul de la Institutul Matei Balş a decedat duminică (31 ianuarie). Este vorba despre o femeie în vârstă de 67 de ani, fusese transferată într-un alt pavilion al spitalului.

Pacienta care a fost internată în pavilionul V al unității sanitare, la un etaj superior, a fost diagnosticată cu o formă severă de infecție cu SARS Cov-2, dar stabilă, prezenta comorbidități.  Conform informarii primite de Ministerul Sănătății,  imediat după incendiu, pacienta a fost mutată într-o secție ATI a aceluiași spital. Pacienta s-a decompensat relativ rapid și a fost intubată. A decedat în această dimineață.

În această situație, ancheta medico-legala va stabili cauzele decesului.  Vineri (29 ianuarie), când s-a produs incendiul la parterul unui pavilion al Instititului Matei Balş în care se aflau pacienţi cu COVID-19, au fost anunţate cinci decese.

Sâmbătă, un alt pacient, un băbat de 70 de ani, transferat la Spitalul Universitar de Urgenţă, a decedat.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
mancare cina masa pranz alimente istock jpg
image png
fereastra gett creta jpeg
salcie plangatoare istock jpg
meniu restaurant jpg
Caniculă  Foto Freepik (1) jpg
Design fără titlu (9) png
nemesia istock jpg
image
image