Patinoarul Flamaropol „renaște" după 10 ani de ruină! Despre ce investiție este vorba și cum va arăta
Lucrările la Patinoarul "Mihai Flamaropol” din București vor fi reluate, după ce Primăria Capitalei și Primăria Sectorului 2 au anunțat că vor investi împreună 128 de milioane de lei, fără TVA, în finalizarea proiectului. Noul complex va include un patinoar cu 3.661 de locuri, un bazin de înot acoperit, sală de escaladă, spa, sală de baschet și skate-park, iar termenul de execuție este de 20 de luni.

Se reiau lucrările la "Mihai Flamaropol"
Patinoarul "Mihai Flamaropol", început în 2016 și lăsat de izbeliște în 2019, intră din nou în faza de reconstrucție. Stelian Bujduveanu, primarul interimar al Capitalei, a declarat că în zilele următoare va emite ordinul oficial pentru reluarea lucrărilor. Investiția este una serioasă: 128 de milioane de lei, fără TVA, împărțiți în mod egal între Primăria Generală și Primăria Sectorului 2.
„Începem lucrările la noul Patinoar Flamaropol! Am avut o discuţie aplicată cu Primarul Sectorului 2, Rareş Hopincă, căruia îi mulţumesc pentru colaborare şi sprijin. Împreună facem un pas important pentru dezvoltarea infrastructurii sportive din Bucureşti”, a scris Bujduveanu pe Facebook.
Ce se va construi, de fapt
Noul Flamaropol nu va fi doar un simplu patinoar, ci un complex sportiv impresionant. În primul rând, patinoarul artificial va avea cu o capacitate de 3.661 de locuri, va avea gheață la standarde internaționale (60 x 30 m), vestiare moderne, zone VIP. Toate într-o clădire gândită cu sisteme de eficiență energetică. În al doilea rând, centrul multifuncțional sportiv și de agrement promite distracție și sport pentru toată lumea: sală de baschet, bazin de înot acoperit, centru de escaladă, zonă wellness cu spa și fitness, skate-park interior și, evident, mai multe spații comerciale. Capacitate totală: 763 de persoane. Împreună, cele două clădiri vor forma un colos sportiv cu o capacitate totală de 4.424 de locuri. Durata estimată pentru finalizarea lucrărilor este de 20 de luni.
„Vin des aici la alergat și de ani de zile am văzut cum clădirea zace neterminată. Mă bucur că în sfârșit se reia proiectul. Un spațiu modern, cu piscină, sală și patinoar, este exact ce-i lipsește Bucureștiului. Sper doar să nu se blocheze din nou la jumătate. Deocamdată, avem doar vorbe”, spune Claudiu, antrenor de fitness la o sală din București. „Îmi aduc aminte de vechiul patinoar, mergeam acolo iarna. Copiii mei n-au avut parte de așa ceva. Ar fi minunat să avem un loc unde să mergem în weekend, la patinaj sau înot. Dar sunt sceptic", declară soția acestuia, mamă a doi copii.
Când ar putea fi finalizat unul dintre cele mai complexe sportive
Lucrările la Patinoarul Flamaropol au început în 2016 și au fost sistate în 2019, după ce contractul a fost reziliat din cauza întârzierilor și problemelor tehnice. La acel moment, doar 26% din lucrare fusese realizată, în principal structura de rezistență. În 2022, fostul primar Nicușor Dan anunța finalizarea unei expertize tehnice și propunea câteva variante pentru reluarea construcției, inclusiv înlocuirea unor elemente din acoperiș și modificarea terasei de pe arena sportivă.
În noiembrie 2023, proiectul a fost reautorizat, dar lansarea licitației a fost amânată din cauza unei contestații depuse la CNSC. Acum, după toate aceste etape și obstacole, autoritățile par mai hotărâte ca oricând să ducă proiectul la bun sfârșit. Dacă promisiunile vor fi respectate, până în 2026 Bucureștiul ar putea avea unul dintre cele mai moderne complexe sportive din țară.



































