Trend periculos de Crăciun: mașinile decorate cu beculețe aduc amenzi și pericole pe șosele

Spiritul Crăciunului a ajuns și ... pe șosele. Mai mulți conducători auto și-au transformat mașinile în adevărate ornamente luminoase, montând sute de metri de instalații cu beculețe pe caroserii. Deși imaginile sunt spectaculoase și atrag imediat atenția în trafic, autoritățile avertizează că acest trend este ilegal și extrem de periculos.

Șoferii și-au decorat autoturismele cu instalații luminoase Foto: FB
Șoferii și-au decorat autoturismele cu instalații luminoase Foto: FB

Fenomenul este tot mai vizibil pe străzi 

În goana după apreciere, vizualizări pe rețelele sociale sau pur și simplu din dorința de a intra în atmosfera Sărbătorilor, unii șoferi aleg să își decoreze autoturismele cu instalații luminoase similare celor folosite pentru brazii de Crăciun. Fenomenul este tot mai vizibil în Capitală, unde pe străzi pot fi văzute mașini împodobite integral cu beculețe, indiferent de marcă sau vechime.

Fie că este vorba despre bolizi super sport, mașini de teren sau modele vechi, precum Dacia 1300, toate au fost "tunate” de proprietari pentru a ieși cât mai mult în evidență. Efectul este garantat: șoferii încetinesc, pietonii scot telefoanele pentru a filma, iar imaginile ajung rapid pe internet. Dincolo de impactul vizual, riscurile sunt însă majore.

Montarea instalațiilor pe mașini este ilegală

Polițiștii rutieri atrag atenția că montarea instalațiilor luminoase pe caroseria mașinilor este ilegală. Codul Rutier interzice utilizarea oricăror dispozitive de iluminare neomologate care pot distrage atenția celorlalți participanți la trafic. În plus, aceste improvizații pot afecta grav siguranța rutieră. Un pericol important este legat de modul în care sunt alimentate aceste instalații. De cele mai multe ori, șoferii recurg la soluții improvizate, conectând beculețele direct la sistemul electric al mașinii sau la prizele auxiliare. „Conectarea improvizată a acestor instalaţii poate provoca scurtcircuite, suprasarcini, iar în cazuri grave, poate duce chiar la incendii sau la electrocutarea unei persoane. Sistemul electric al unei maşini funcţionează la altă tensiune, este supus vibraţiilor, umezelii şi variaţiilor mari de temperatură”, explică Viorel Burnar, electrician auto.

Un alt risc apare în timpul deplasării. Chiar dacă instalațiile par bine fixate, la viteze mari sau în condiții de trafic intens acestea se pot desprinde. Bucăți de cablu sau beculețe pot ajunge pe carosabil, devenind obstacole periculoase și crescând riscul de accidente, mai ales pe timp de noapte sau pe vreme rea. Totodată, luminile colorate montate pe mașini pot crea confuzie în trafic. În anumite situații, acestea pot fi confundate cu semnalele luminoase ale autospecialelor de poliție, ambulanță sau pompieri, determinând reacții imprevizibile din partea celorlalți șoferi.

Amenzile pentru mașinile "împodobite"

Legea prevede sancțiuni clare pentru astfel de abateri. Montarea instalațiilor luminoase neomologate se sancționează cu amenzi ce pot ajunge până la 1.600 de lei. În plus, polițiștii pot dispune reținerea certificatului de înmatriculare, ceea ce înseamnă că autoturismul nu mai poate circula până la remedierea situației. Precizăm că nici alte "decoruri” de sezon nu sunt tolerate. Șoferii care folosesc pe geamuri spray-uri care imită zăpada riscă, la rândul lor, amenzi de până la 1.600 de lei, deoarece aceste substanțe pot afecta vizibilitatea și siguranța în trafic. Chiar dacă mașinile împodobite atrag toate privirile și par inofensive la prima vedere, specialiștii și autoritățile avertizează că astfel de improvizații pot avea consecințe serioase. 



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
elon musk getty jpg
Penitenciar Săcălaz FOTO Rod Festival
iorgulescu melek vicol jpg
mezeluri salam istock jpg
camera intima penitenciar  jpg
rodica stanoiu si partenerul ei marius FOTO Cancan
congelator istock jpg
scoala jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net