Nobelul pentru Pace, acordat unui disident chinez - VIDEO

Ultima actualizare:

Liu Xiaobo, în vârstă de 54 de ani, a primit ieri Premiul Nobel pentru Pace pentru 2010 pentru „lupta sa îndelungată şi nonviolentă pentru drepturile fundamentale ale omului în China", potrivit motivaţiei anunţate de Comitetul Nobel. În 1989, Xiaobo a revenit acasă din Statele Unite, unde preda la Universitatea Columbia din New York, pentru a participa la mişcarea de protest din Piaţa Tiananmen, relatează Adevărul.

În urma participării la proteste a fost arestat şi a stat un an şi jumătate la închisoare, fără a fi însă condamnat. În 1996 a fost arestat din nou pentru îndrăzneala de a pleda pentru un sistem pluripartinic. Drept pedeapsă a fost trimis la un centru de reeducare timp de trei ani, perioadă în care s-a căsătorit cu Liu Xia.

După ispăşirea pedepsei a continuat să abordeze o serie de subiecte tabu pentru guvernul comunist de la Beijing, criticând inclusiv politica Chinei faţă de tibetani. Acest lucru a atras atenţia asupra lui în afara Chinei, Liu Xiaobo primind diverse premii în ultimii ani. I s-a interzis să mai predea la Universitatea din Beijing, dar a păstrat legăturile cu lumea academică, iar cărţile i-au fost publicate în Hong Kong.

S-a numărat printre autorii Cartei 08, un manifest pentru democratizarea Chinei publicat la aniversarea a 60 de ani de la Declaraţia Universală a Drepturilor Omului, la 10 decembrie 2008. Cu două zile înainte de preconizata apariţie a manifestului poliţiştii l-au săltat de acasă în miez de noapte. Soţia şi rudele nu au ştiut iniţial nimic. Abia după o lună autorităţile au recunoscut că l-au arestat. Procesul a durat o singură zi.

A fost condamnat la 11 ani de închisoare şi doi ani de privare de drepturi politice pentru „incitare la subminarea puterii de stat", chiar în ziua de Crăciun, unii analişti apreciind că data a fost aleasă special de către Beijing, în speranţa că mulţi occidentali nu vor afla ocupaţi fiind cu sărbătorile, notează „BBC Online".



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
casa lemn pexels jpg
La 79 ani, Cristian Gatu vrea sa si refaca viata jpg
Sesizare penală a IICCMER privind tratamentele neomenoase aplicate în perioada comunistă în „Spitalul pentru copii neuropsihici cronici Siret” jpeg
Seminte, foto shutterstock jpg
castor, foto shutterstock jpg
Marius Csampar
thomas plamberger kerstin gurtner facebook jpg
Oua, foto Shutterstock jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net