Femeile reacţionează diferit la atacul de cord

Ultima actualizare:

Cu toate acestea, cifrele arată că femeile cu vârste sub 55 de ani au un risc mai mare de deces, atunci când suferă un infarct, comparativ cu bărbaţii. Motivul, spun specialiştii, este acela că, la femei, durerea în piept nu apare ca simptom al atacului de cord.

Conform unui studiu, doar 42% din femeile, care au suferit un infarct nu au simţit dureri în piept, comparativ cu doar 30% din bărbaţi. De fapt, simptomele acestor femei se diferenţiau mult de cele clasice, cunoscute şi întâlnite mai ales la bărbaţi.

Femeile tind să aibă simptome precum: greaţa, oboseala, dificultăţi de respiraţie, dureri la nivelul maxilarului, braţelor sau spatelui. Studiul susţine că, din această cauză, multe dintre femei nu se prezintă la doctor.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
orez, foto shutterstock jpg
plosnite tren cfr FOTO tion ro 1 jpeg
back view man with mechanical leg sunny day sportsman black shorts white sneakers photographed training sport disability hobby concept jpg
Tendinte design interior 2025 mocha mousse  Foto ineditdesign png
canicula jpg
apartament, foto shutterstock jpg
Transfăgărășan văzut din dronă FOTO Shutterstock
728162500 4486131701708365 2186968559955679108 n jpg
image
image