De ce tot mai mulți români din Spania vor să se reîntoarcă în România: „Pentru asta mai bine mă întorc în țara mea”
Tot mai mulți români stabiliți în Spania analizează serios posibilitatea revenirii în România, după ce costul vieții a crescut considerabil în ultimii ani. Pentru unele familii, visul traiului mai bun în străinătate începe să fie înlocuit de dorința stabilității financiare și a sprijinului oferit de cei rămași acasă.
Tot mai mulți români stabiliți în Spania iau în calcul revenirea în România, pe fondul creșterii costului vieții. Un material publicat de Lanza Digital prezintă situația a trei familii care spun că viața în străinătate nu mai este la fel de avantajoasă ca în trecut. Pentru familiile Larisei, Simonei și Claudiei, traiul în Ciudad Real a devenit tot mai dificil.
„Ne este greu să ajungem la sfârșitul lunii, ca să nu mai vorbim de cumpărarea unei case”, spun ele.
Larisa Mihaela Zugravu povestește că a ajuns în Spania în 2004, după ce soțul ei găsise deja muncă și locuință. A venit cu autobuzul, cu bani trimiși de partener. Prima experiență a fost neașteptată:
„Am ajuns în Pandorga, în ziua «zurra», și m-a mirat să văd atâția copii murdari pe străzi. M-a surprins foarte mult”.
A lucrat în ospitalitate, iar ulterior a urmat un curs pentru îngrijirea persoanelor dependente, însă a rămas în domeniul hotelier.
„Am avut norocul să cunosc o femeie care m-a ajutat cu actele. Am fost angajată în sectorul ospitalității, la un tablao flamenco (un local spaniol dedicat spectacolelor live de flamenco, n.r.). După șase luni, m-am întors în România pentru viză (era o procedură obligatorie pe atunci( și m-am întors. În acel moment, nu se vedea niciun viitor în România, eram la facultate, a trebuit să renunț la studii pentru a-mi omologa bacalaureatul aici”.
Dorul de casă și costurile tot mai mari schimbă planurile
După peste două decenii, familia se gândește serios la plecare. „Există locuri de muncă, dar salariile nu sunt pe măsura cheltuielilor. Am venit aici să câștigăm bani, să obținem un ban în plus, dar acum câștigăm doar cât să supraviețuim, și pentru asta mai bine mă întorc în țara mea”.
Ea spune că în România ar avea sprijinul familiei și mai multe șanse să evolueze. Alături de ea, la Asociația Hispano-Române din Castilla-La Mancha, discută și prietenele ei, Simona Burbulea și Claudia Barbulea. Simona locuiește de 15 ani în Spania și spune clar: „preferăm să ne întoarcem. În viitorul nu foarte îndepărtat, vom pleca”.
Ea explică faptul că traiul este scump peste tot, dar speră că familia ar putea câștiga mai bine în România. Soțul ei lucrează în construcții și face naveta inclusiv spre Madrid, unde taxele sunt ridicate.
„Totul este foarte scump, atât aici, cât și acolo, doar că în România salariile sunt mici; cu toate acestea, soțul meu crede că acolo i-ar merge mai bine din punct de vedere profesional. Amândoi suntem liber profesioniști, soțul meu are o mică firmă de construcții și instalații electrice, iar eu lucrez într-o agenție de consultanță. Cu siguranță el va găsi foarte ușor de lucru, deoarece există o mare cerere de electricieni și instalatori, de fiecare dată când plecăm în vacanță îl sună pentru ceva. Mie îmi va fi mai greu. Legile sunt puțin diferite, trebuie să mă pun la curent. Am terminat facultatea de asistență socială, care nu are nimic de-a face cu ceea ce fac acum, va trebui să o iau de la capăt”.
Claudia, stabilită în Spania de aproximativ zece ani, are alte planuri: „Vom sta câțiva ani, dar ne vom întoarce în Spania”. Ea a locuit inițial în Valdepeñas și spune că s-a adaptat bine la viața din Spania, mai ales în Ciudad Real. „Acest oraș este foarte primitor, mi-am făcut o mulțime de prieteni, este un oraș foarte liniștit”.
La discuții participă și Elena Iosif, studentă Erasmus la Universitatea din Castilla-La Mancha. Ea descrie situația din România astfel:
„În România prețurile sunt foarte mari, dar salariile sunt mai mici decât în Spania și există multă corupție în tot sistemul, de sus până jos. Există corupție chiar și în sistemul de sănătate. Dacă trebuie să te consulte un medic, este mai bine să-l plătești pe sub mână”.
În ciuda problemelor, tot mai mulți români analizează serios varianta întoarcerii, sperând la o viață mai echilibrată aproape de familie.