Hotelul istoric de pe Valea Prahovei care a ajuns la vânzare pentru o sumă uriașă. Cât costă
Una dintre clădirile cu cea mai lungă istorie din Sinaia a fost scoasă la vânzare pentru milioane de euro. Hotelul Păltiniș, cunoscut de generații întregi de turiști care au trecut prin stațiunea de pe Valea Prahovei, apare acum într-un anunț imobiliar cu un preț de 4,8 milioane de euro.
Clădirea are o poveste care începe înainte de Primul Război Mondial și care trece prin mai multe perioade importante din istoria României. De-a lungul timpului, imobilul a fost hotel, bază de tratament și centru de recuperare pentru militari răniți.
Povestea hotelului construit în perioada de aur a stațiunii Sinaia
Hotelul Păltiniș a fost inaugurat în 1914, într-o perioadă în care Sinaia devenea una dintre cele mai importante stațiuni montane din România, scrie Adevarul.ro.
Orașul se dezvolta rapid în jurul Castelului Peleș, iar zona atrăgea tot mai mulți turiști datorită aerului de munte, tratamentelor balneare și investițiilor în infrastructura turistică.
Clădirea a fost construită între anii 1913 și 1914 de bancherul Aristide Blanc, sub coordonarea arhitectului V. Moga, și purta inițial numele de „Hotelul Băilor”.
Istoricii spun că tradiția turismului balnear din Sinaia are rădăcini vechi, iar zona în care se află hotelul avea încă din secolul al XVIII-lea hanuri cunoscute de călători.
„Pe la 1780, pe amplasamentul hotelului Păltiniș, era un han numit al lui Iancu. De altfel, și valea se numea a Iancului”, notează documentele istorice.
Clădirea care a adăpostit răniți și prizonieri de război
În timpul războaielor mondiale, destinația clădirii s-a schimbat complet.
Hotelul a fost folosit ca centru de recuperare pentru răniți și spațiu medical pentru militari aflați în convalescență.
„În timpul celui de-Al Doilea Război Mondial, hotelul a adăpostit prizonierii de război americani răniţi în lupte”, arată informațiile istorice despre clădire.
După perioada războiului, imobilul a trecut sub administrarea Asociației „Virtutea Militară de Război” și a continuat să fie folosit în scopuri medicale și de tratament.
În documentele vremii apare inclusiv numele viitorului rege Carol al II-lea, care ar fi sprijinit simbolic activitățile organizației.
Cum a devenit hotel turistic una dintre cele mai cunoscute clădiri din Sinaia
Începând cu anii ’80, clădirea a fost transformată treptat într-o unitate hotelieră destinată turismului montan.
Chiar dacă funcția principală a devenit cea de hotel, o parte din activitățile legate de tratament și recuperare au continuat să existe o perioadă.
Transformarea reflectă și schimbările prin care au trecut stațiunile de pe Valea Prahovei în ultimele decenii, odată cu trecerea de la turismul medical la cel recreațional.
Pentru mulți turiști care au mers ani la rând la Sinaia, Hotelul Păltiniș a rămas una dintre clădirile reprezentative ale stațiunii.
Cât costă acum Hotelul Păltiniș din Sinaia
Potrivit anunțului publicat pe Imobiliare.ro, proprietatea este situată pe Bulevardul Carol I nr. 67, într-una dintre cele mai cunoscute zone din Sinaia.
Ansamblul include:
- clădirea principală a hotelului,
- o casă de locuit,
- trei anexe,
- și un teren de peste 15.500 de metri pătrați.
Suprafața construită a hotelului este de aproximativ 1.707 metri pătrați, iar capacitatea totală ajunge la aproape 200 de locuri de cazare.
Prețul cerut pentru întreaga proprietate este de 4,8 milioane de euro.
Vânzarea Hotelului Păltiniș marchează un nou capitol pentru una dintre clădirile istorice importante ale Sinaiei, o construcție care a trecut prin mai bine de un secol de transformări și care păstrează încă o parte din istoria turismului și a vieții sociale de pe Valea Prahovei.