România, cu 20 de ani înaintea Bulgariei? Cum văd românii dezvoltarea țării noastre în comparație cu vecinii

26 septembrie 2025 4:30   Fapt divers

România a trecut prin transformări vizibile în ultimele două decenii. De la infrastructură și servicii publice, până la viața de zi cu zi din orașele mici și sate, mulți români observă că nivelul de trai s-a îmbunătățit. Aceste schimbări sunt deseori puse în contrast cu realitatea din țările vecine, unde evoluția pare să fi fost mai lentă. O discuție apărută pe Reddit a adunat numeroase reacții după ce un utilizator a povestit cum a perceput diferențele dintre România, Bulgaria și Grecia.

Pe platforma Reddit, un român a publicat un mesaj care a stârnit numeroase reacții și comentarii, descriind propria percepție asupra felului în care s-a schimbat România în ultimele decenii.

România s-a dezvoltat foarte mult. O să vă cer și vouă părerea. Lăsăm deoparte situația bugetului și cea politică. Mi se pare că ne-am dezvoltat extraordinar de mult. Inclusiv orașele mai mici. Poate chiar și rural. Am mers cu mașina din România până în Grecia. La un moment dat, am ieșit de pe autostradă și am intrat într-o zonă cu drum șerpuit în Bulgaria. În apropiere de Sofia. Oamenii sunt unde eram noi în 2000/2005. Ca orice. Clădirile sunt vai de capul lor, benzinăriile sunt toate pline de rugină. Parcă m-am întors în timp.

Iar Grecia e cam unde era acum 15 ani. Mi se pare că au stat pe loc băieții. Nu știu dacă doar mi se pare mie sau chiar așa e cu grecii cel puțin. Dar suntem la 20 de ani lejer de bulgari”, a scris utilizatorul.

România de azi

Mulți dintre cei care au comentat i-au dat dreptate, punctând că schimbările se văd clar mai ales la infrastructură și la nivelul de trai din orașele mici și sate: asfalt, rețele de apă și gaze, internet, servicii moderne și chiar aplicații de livrare.

„Da, s-a dezvoltat și continuă să se dezvolte. Eu sunt dintr-un oraș mic din Moldova. Înainte nu venea nici ambulanța în satul unde sunt bunicii mei, acum comandăm prin Glovo mâncare. Merg babele în sat la biserică cu moped pentru persoane cu dizabilități și plătesc cu cardul la magazin... asfalt peste tot, a venit și apa, a venit și gazul. Înainte erau probleme cu rețeaua electrică și se lua curentul o secundă la fiecare 2 ore, acum nu se mai întâmplă.

Au fost făcute diguri ca să nu iasă un râu din matcă încă de când eram mic și după fiecare știre la TV unde sunt inundații, vin pompierii și angajații primăriei și verifică digurile, le măresc etc.

Singurele probleme sunt cele ce țin de comportamentul oamenilor: dat foc seara la gunoaie și afumat vecinii, unii parchează mașini pe stradă, în fața porții și nu au loc să treacă două mașini în același timp. Unii cară cu basculanta pietriș și te mai trezești cu o piatră în parbriz. Unii nu vor să se racordeze la rețeaua de apă pe motiv că înainte aveau apă, nu aveau apometre și își făceau de cap și s-au montat și apometre și când era vorba să plătească pentru consumul de apă au făcut scandal. Mulți cred în teoriile conspirației și au votat Georgescu și Simion și spun că Uniunea Europeană ne fură, dar ei și-au făcut casele din furtul de pe șantierele din Italia și Germania și au furat și trimis în țară până și pavele”, a povestit un alt utilizator.

Compararea cu alte țări din regiune

O altă direcție a discuției a fost raportarea României la vecinii ei. Mulți au remarcat diferențele evidente față de Bulgaria, dar și faptul că Polonia ar fi un reper mai corect de comparație.

La calitatea șoselelor stăm mult mai bine decât bulgarii. Satele care sunt părăsite ușor de oameni e normal să arate așa. Și la noi sunt multe de genul ăla”, a scris cineva.

Ar trebui să ne comparăm cu Polonia, dar Bulgaria nu e o țară eșuată. Obiectiv vorbind, toate țările astea când au intrat în UE au fost un risc asumat. Polonia e cazul fericit, România e exemplul de mediocritate, iar Bulgaria e cazul fericit în urban și riscul asumat în rural”, a completat alt utilizator.

Deși infrastructura și economia par să fi crescut, alții au atras atenția că există o discrepanță majoră între progresul material și cel social.

România s-a dezvoltat, românii în schimb tot de lumea a 3-a au rămas și ne îndreptăm spre lumea a 4-a ca societate”, a comentat cineva.

Nu știu ce să zic. Poate la străzi, clădiri, renovări, da. Dar la comportament și «cultură» am luat-o în jos”, a fost o altă opinie.

Norocul apartenenței la Uniunea Europeană

Un alt punct adus în discuție a fost rolul decisiv al aderării la Uniunea Europeană, al investițiilor străine și al fondurilor europene.

Ai dreptate. România s-a dezvoltat foarte mult față de perioada comunistă și trebuie să fii rău intenționat să nu recunoști acest lucru. Iar motivele sunt următoarele: integrarea în Uniunea Europeană, capitalurile și investițiile străine și fondurile europene. Oricine spune altceva ori nu înțelege vremurile în care trăim, ori nu se adaptează acestor vremuri, ori este rău intenționat. Am avut norocul prin prisma serviciului să călătoresc și în țări din CIS și am mers de ceva ori în Ucraina, atât înainte, cât și după Maidan. Și atunci am înțeles ce noroc providențial am avut prin intrarea în UE”, a explicat un utilizator.

Discuția de pe Reddit arată un contrast puternic: pe de o parte, România s-a transformat radical la nivel de infrastructură și servicii, iar pe de altă parte, societatea pare încă blocată în probleme de mentalitate și comportament. Percepția generală rămâne totuși pozitivă. România a făcut pași uriași în ultimii 20 de ani, însă, provocarea rămâne aceea de a reduce decalajul dintre modernizare și atitudinea oamenilor.

Mai multe