Eurovision 2024. Artistul care a câștigat concursul anunță că își returnează trofeul: „Aștept momentul în care...”
Câștigătorul Eurovision 2024, Nemo, a luat o decizie neașteptată: va returna trofeul obținut după victoria sa, ca protest față de participarea Israelului la ediția următoare a concursului. Artistul elvețian, care a făcut istorie ca primul câștigător deschis non-binar, și-a exprimat dezacordul și a criticat ipocrizia competiției, subliniind că valorile promovate pe scenă, unitate, incluziune și respect pentru drepturile omului, nu se reflectă în realitatea deciziilor organizatorilor.
Câștigătorul Eurovision 2024, artistul elvețian Nemo, a anunțat că va returna trofeul obținut după ce Israelului i s-a permis să participe la ediția din 2026. Nemo, în vârstă de 26 de ani, a devenit primul câștigător deschis non-binar și al treilea artist care a reprezentat Elveția la acest concurs, datorită piesei „The Code”. Cu toate acestea, el a decis să trimită trofeul înapoi la sediul EBU din Geneva, pentru a-și arăta dezacordul față de decizia organizatorilor.
„Anul trecut am câștigat Eurovision și am primit trofeul. Și chiar dacă sunt extrem de recunoscător comunității din jurul acestui concurs și pentru tot ceea ce m-a învățat această experiență, atât ca persoană, cât și ca artist, astăzi nu mai simt că acest trofeu își are locul pe raftul meu. Eurovision susține că reprezintă unitatea, incluziunea și demnitatea pentru toți. Aceste valori au făcut ca acest concurs să fie semnificativ pentru mine. Dar participarea continuă a Israelului, în timpul a ceea ce Comisia internațională independentă de anchetă a ONU a concluzionat că este un genocid, arată un conflict clar între aceste idealuri și decizia luată de EBU”, a scris Nemo pe Instagram.
Critici și apeluri la valori
Artistul a explicat că nu este vorba despre indivizi sau artiști, ci despre cum competiția a fost folosită pentru a îmbunătăți imaginea unui stat acuzat de grave încălcări ale dreptului internațional, în timp ce EBU susține că Eurovision este „apolitic”. „De aceea am decis să trimit trofeul înapoi la sediul EBU din Geneva. Cu recunoștință și cu un mesaj clar. Trăiți ceea ce susțineți. Dacă valorile pe care le celebrăm pe scenă nu sunt trăite și în afara scenei, atunci chiar și cele mai frumoase cântece își pierd sensul. Aștept momentul în care cuvintele și acțiunile se vor alinia. Până atunci, trofeul este al vostru”, a continuat Nemo.
Nemo a fost unul dintre cei nouă artiști care au emis o declarație comună de solidaritate cu Palestina și care au criticat participarea Israelului la Eurovision. Decizia EBU a stârnit reacții în lanț: Irlanda, Spania, Slovenia, Țările de Jos și Islanda au anunțat boicotul ediției din 2026, ce va avea loc la Viena. Nemo a subliniat că acțiunile Israelului contrazic valorile promovate de Eurovision: pace, unitate și respect pentru drepturile omului.
„Personal, consider că nu are sens ca Israelul să participe la acest concurs Eurovision. Și la Eurovision în general, în acest moment. Nu știu cât de mult vreau să intru în detalii, dar aș spune că nu susțin faptul că Israelul face parte din Eurovision în acest moment. Susțin apelul pentru excluderea Israelului din Concursul Eurovision. Acțiunile Israelului sunt în fundamentală contradicție cu valorile pe care Eurovision pretinde că le susține – pace, unitate și respect pentru drepturile omului”, a mai spus artistul.
De asemenea, EBU a fost acuzată de „standarde duble” după ce Rusia a fost exclusă din competiție în urma invaziei sale în Ucraina în 2022. Directorul Eurovision, Martin Green, a transmis că în ciuda controverselor, regulile concursului trebuie respectate pentru a menține scopul său inițial: unitatea, pacea și celebrarea creativității prin muzică.
„Acest concurs a supraviețuit și a prosperat în ciuda războaielor”
„Știu că sunteți profund afectați de evenimentele din Orientul Mijlociu și de modul în care aceste realități se leagă de Concursul Eurovision. Nimeni nu poate rămâne indiferent la ceea ce am văzut în această regiune în ultimii ani. Unii dintre voi ne-ați scris, v-ați exprimat opinia sau v-ați manifestat furia și durerea față de ceea ce considerați a fi tăcerea în fața tragediei. Vreau să vă spun că vă ascultăm.
Înțelegem de ce sunteți atât de afectați și ne pasă și nouă. Concursul Eurovision a luat naștere acum 70 de ani – într-o Europă divizată și fracturată – ca simbol al unității, păcii și speranței prin muzică. Aceste fundamente nu s-au schimbat, la fel ca și scopul concursului. Acest concurs a supraviețuit și a prosperat în ciuda războaielor, tulburărilor politice și schimbării granițelor. În ciuda tuturor acestor evenimente, a rămas un loc în care oameni din toate colțurile Europei, și acum din întreaga lume, se pot reuni pentru a celebra creativitatea și conexiunea, în ciuda și datorită lumii din jurul nostru.
Știm că mulți fani vor ca noi să luăm o poziție clară cu privire la evenimentele geopolitice. Dar singura modalitate prin care Concursul Eurovision poate continua să unească oamenii este să ne asigurăm că ne ghidăm în primul rând după regulile noastre. Privind spre anul viitor, ne vom asigura că toate posturile de televiziune participante respectă regulile concursului și, dacă nu o vor face, vă promit personal că nu vom tolera acest lucru și vom lua atitudine”, a precizat Green.