Rabla 2025. Când revine programul și ce schimbări apar la vouchere. Anunțul ministrului Mediului
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a oferit noi detalii despre reluarea programului Rabla, precum și despre valoarea voucherelor acordate populației. Potrivit acesteia, Guvernul intenționează să reia programul cel târziu la începutul lunii septembrie, iar o parte dintre tichetele oferite anterior vor suferi ajustări.
Ministrul USR al Mediului a precizat că bugetul alocat pentru programul Rabla în 2025 va fi de aproximativ 200 de milioane de lei. Totodată, a explicat care dintre vouchere vor fi păstrate în forma actuală și care vor fi reduse.
„Mă bucur să spun că am reuşit să salvăm parte din programul Rabla. Anul acesta, pentru persoane fizice, am reuşit să ducem bugetul de 200 de milioane de lei. Avem voucherele pentru termice, pentru hibrid, care sunt relativ mici, acolo nu se va modifica valoarea voucherului.
În schimb, pentru maşinile electrice, unde valoarea vocuherelor era de 37.000 de lei, este un voucher pe care bugetul statului pur şi simplu nu-l mai suportă, va trebui să facem nişte ajustări să-l coborâm”, a declarat duminică seara, Diana Buzoianu.
Potrivit acesteia, voucherul va fi de 10.000 de lei pentru o mașină pe benzină, în timp ce pentru o mașină hibridă va ajunge la 12.000 de lei. În ceea ce privește sprijinul acordat pentru achiziția de mașini electrice, valoarea este încă în discuție. „Cert este că nu va mai putea să fie 37.000 de lei”, a punctat oficialul.
Modificări simple în ghid, fără schimbări tehnice în platformă
Diana Buzoianu a menționat că lansarea programului va avea loc după ce Guvernul va adopta cel de-al doilea pachet de măsuri fiscale, în paralel cu rectificarea bugetară. Ea a subliniat că platforma folosită pentru gestionarea înscrierilor în program nu va fi modificată din punct de vedere tehnic.
„Vom face o modificare simplă, prin ordin, la Ghidul pentru programul Rabla, cel cu modificarea valorii. Deci asta va fi o modificare relativ uşor de pus în practică. Nu se va modifica nimic tehnic din platformă (…) noi sperăm să dăm drumul cât mai rapid posibil, imediat după planul al doilea de măsuri”, a mai spus Diana Buzoianu.