Sute de angajați își pierd locul de muncă. O companie importantă din România face concedieri masive
Chiar în cursul zilei de astăzi, 25 iunie, compania Oracle România a început o nouă rundă de concedieri colective. Informația a apărut pe o pagină online dedicată pieței muncii, unde atât angajații actuali cât și cei care au lucrat în trecut pentru diverse companii, pot transmite informații în mod anonim.
Potrivit adevarul.ro, aproximativ 526 de persoane sunt afectate de acest nou val de restructurări. În mediul online a fost postată și o notă internă ce a fost atribuită companiei, care informa angajații că a fost inițiat un proces de concediere colectivă în cadrul mai multor entități Oracle din țara noastră.
Mai precis, este vorba despre societățile Oracle România SRL, Oracle Global Services România SRL, Oracle Sovereign Cloud România SRL și Oracle Sovereign Cloud Tech România SRL. Acestea deja au început procedura de concediere colectivă și au transmis informații angajaților ai căror posturi pot fi afectate.
Sute de angajați pot rămâne fără locuri de muncă
În document mai este menționat și faptul că procesul de informare și consultare a angajaților este inițiat după o evaluare internă de anvergură, iar persoanele care se află în posturi ce vor fi desființate sunt încurajate să transmită propuneri și sugestii privind măsurile de sprijin pe care compania le va oferi.
De asemenea, reprezentanții companiei au transmis angajaților că speră ca aceștia să reușească să gestioneze cu bine perioada următoare.
Ce compensații vor fi oferite
În ce privește compensațiile oferite angajaților ce își vor pierde locul de muncă, este vorba despre perioada legală de preaviz, urmată de două luni de „garden leave”, adică o perioadă în care nu vor mai desfășura activitate dar vor primi salariul integral.
Angajații cu o vechime cuprinsă între șase luni și trei ani vor primi trei salarii compensatorii, iar pentru fiecare an în plus se va adăuga încă un salariu compensatoriu. Compania încă nu a confirmat oficial informațiile.