Reţete de la cititori: Biscuiți simpli – Cristina Iusco

Ultima actualizare:

    Biscuiţi simpli
Biscuiţi simpli

Ingrediente:  4 ouă, 150 g unt, 200 g zahăr pudră, 2 pliculeţe zahăr vanilat, 210 g făină, coaja rasă de la lămâie sau portocală, puţină sare, zahăr pudră cu aromă de vanilie pentru ornare.

Preparare

Pentru început pregăteşti o tavă tapetată cu hârtie de copt apoi separat într-un bol se pune untul cu zahărul şi se freacă bine până devine o cremă fină. Peste această cremă spumoasă se adaugă zahărul vanilat, coaja de lămâie sau portocală, sarea iar apoi uşor adaugi făina.

Această compoziţie se bagă 10 minute la frigider timp în care aprindeţi cuptorul pentru a se încălzi la 160 grade, apoi scoateţi coca din frigider şi o întindeţi cu sucitorul pe o planşetă şi faceţi formele care le doriţi. Se aşează în tavă formele şi se bagă la cuptor. După ce s-au copt, se lasă să se răcească şi se pudrează cu zahăr pudră.



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
image png
Supa crema, Bontea, foto Shutterstock, Instagram jpg
hanorac oversize jpg
horoscop jpg
zodie zodii pixabay jpg
Comunicat Beach Please 4 dec (1) jpeg
zodii cu noroc la bani jpeg
horoscop webp
image
actualitate.net
image
actualitate.net