Emma R─âducanu a fost eliminat─â de la Australian Open. Englezoaica rateaz─â duelul cu Halep

20 ianuarie 2022

Ocupantă a locului 18 în clasamentul mondial, cap de serie cu numărul 17, Emma Răducanu (19 ani) a ratat calificarea în turul al treilea la Australian Open, implicit un posibil meci cu Simona Halep. Englezoaica a acuzat dureri la mâna dreaptă.

Emma R─âducanu a avut o evolu╚Ťie onorabil─â la Australian Open 2022 (Foto: EPA-EFE)

R─âducanu a pierdut (4-6, 6-4, 3-6) ├«n fa╚Ťa lui Danka Kovinic (27 de ani) din Muntenegru, locul 98 WTA. Cu toate c─â a acuzat probleme medicale, R─âducanu a f─âcut un meci bun pe ÔÇŁMargaret CourtÔÇŁ Arena. Ea ╚Öi-a dominat adversara ├«n unele momente. Din nefericire, ├«n decisiv, Emma R─âducanu a cedat fizic ┼či i-a permis sportivei din Muntenegru s─â ajung─â pentru prima dat─â ├«n cariera ei ├«n turul 3 la un turneu de grand slam.

Emma R─âducanu a ├«nceput meciul ├«n for╚Ť─â ┼či a condus cu 3-0, dup─â dou─â break-uri. La 3-2, englezoaica a solicitat un time-out medical pentru o ran─â la palma dreapt─â. Mai experimentat─â, juc─âtoarea din Muntenegru a profitat ╚Öi a reu┼čit s─â ├«ntoarc─â scorul ├«n favoarea ei (3-5). Kovinic a servit pentru set, dar R─âducanu a ob┼úinut break-ul. Totu╚Öi, muntenegreanca a c├ó┼čtigat p├ón─â la urm─â primul set (6-4), dup─â 45 de minute de joc.

├Än actul urm─âtor, R─âducanu s-a deta╚Öat la 4-2, ├«ns─â Kovinici a egalat la 4. Totu╚Öi, britanica s-a impus cu 6-4, dup─â o or─â ┼či 44 de minute. ├Än ÔÇ×decisivÔÇŁ, Kovinic a fost mult mai pragmatic ╚Öi s-a impus cu 6-3.

├Än turul 3, Kovinic o va ├«nfrunta pe ├«nving─âtoarea meciului dintre Simona Halep (15 WTA ┼či cap de serie num─ârul 14) ╚Öi brazilianca Beatriz Haddad Maia (83 WTA).

Pentru calificarea ├«n turul 3, juc─âtoarea din Muntenegru va ob╚Ťine 221.000 de dolari australieni (140.000 de euro) ┼či 130 de puncte WTA. Pentru prezen╚Ťa ├«n turul 2, Emma R─âducanu va fi recompensat─â cu 154.000 de dolari australieni (97.210 euro) ┼či cu 70 de puncte WTA.