Simona Halep, calificare spectaculoasă în sferturi la Wimbledon

Simona Halep nu a ├«nvins-o, ci a ÔÇ×spulberat-oÔÇŁ pe a patra juc─âtoare a lumii, spaniola Paula Badosa, ├«n optimile de final─â ale turneului de la Wimbledon. Ea chiar a demonstrat c─â are tot dreptul s─â fie considerat─â marea favorit─â a turneului.

Simona Halep și bucuria calificării în sferturile de finală la Wimbledon (FOTO: EPA)

Rom├ónca s-a impus cu scorul de 6-1, 6-2 la cap─âtul unui meci care nu a durat dec├ót 59 de minute. Const─ân╚Ťeanca a jucat aproape perfect ╚Öi ╚Öi-a transformat adversara, pe Paula┬áBadosa, ├«ntr-un simplu sparring partner, dar nici acela de calitate. Astfel, Simona s-a calificat ├«n sferturile de final─â, acolo unde va juca ├«mpotriva americancei Amanda Anisimova. Nimeni alta dec├ót ├«nvinsa sa de acum 12 zile, de la Bad Homburg, tot pe iarb─â, acolo unde Halep se impunea cu scorul de 6-2, 6-1! Chiar ╚Öi f─âr─â acest rezultat recent,┬áHalep┬ápornea favorit─â, de altfel ea este acum marea favorit─â a turneului, av├ónd ├«n vedere ce juc─âtoare au r─âmas ├«n curs─â.├ó

A fost primul meci disputat pe Arena Central─â de Simona Halep la actuala edi╚Ťie

Nu doar palmaresul, ci ╚Öi forma extraordinar─â pe care o arat─â o plaseaz─â acolo, ├«n capul listei favoritelor. Ea nu a pierdut nici un set ├«n actualul turneu, ceea ce e foarte greu pe iarb─â. ÔÇŁNu m-am g├óndit la acest lucru, c─â nu am pierdut set la actuala edi╚Ťie. Joc mai bine de la o zi la alta. De abia a╚Ötept urm─âtorul meci! Mi-a fost dor s─â joc pe Arena Central─â, au trecut trei ani de c├ónd am mai evoluat aici. Este ceva special pentru mine. Este un teren nemaipomenit ╚Öi e o pl─âcere s─â joc aici. Am mai jucat ├«mpotriva Paulei, ╚Ötiam c─â este o adversar─â periculoas─â, dar eu m-am sim╚Ťit bine pe terenÔÇŁ, a declarat Simona Halep la interviul de dup─â meci, conform gsp.ro. Ea a mai cucerit trofeul ├«n urm─â cu trei ani, la edi╚Ťia 2019, devenind prima reprezentant─â a Rom├óniei care a triumfat ├«n proba de simplu la Grand Slam-ul pe iarb─â.

Partida dintre Simona Halep ╚Öi Amanda Anisimova va avea loc miercuri, la o or─â ce va fi anun╚Ťat─â de organizatori. Este foarte probabil ca el s─â aib─â loc tot pe Arena Central─â.

Ai un pont sau mai multe informa╚Ťii pe subiect, scrie-ne pe adresa┬ápont@click.ro!