Sorana Cîrstea, veste tristă: urmează o perioadă lungă de pauză

Sorana Cîrstea (31 WTA) a vorbit despre situația sa în „sportul alb”, menționând că trece prin momente dificile și că are nevoie de „o perioadă mai lungă de pauză”, din considerente medicale.

Sorana Cîrstea se vede nevoită să ia o pauză de tenis (FOTO: EPA)

„În ultimele cinci luni, am avut probleme cu fasceita plantară severă. Am făcut tot ce era posibil ca să joc şi să nu pierd turnee importante. Dar am ajuns la un punct în care durerea este insuportabilă, este foarte greu să mă antrenez şi singura soluţie rămasă este o perioadă mai lungă de pauză”, a notat jucătoarea pe contul său de social media, adăugând: „Nu ştim, în acest moment, cât timp va dura recuperarea, dar voi face tot posibilul pentru a reveni pe teren, cât mai curând posibil”. Afecțiunea despre care spune sportiva de 34 de ani vizează țesutul conjunctiv care susține bolta piciorului, determinând dureri la nivelul călcâiului și al tălpii piciorului - mai severe la primii pași ai zilei sau după o perioadă de odihnă. Prezența durerii este frecventă la îndoirea piciorului și a degetelor spre tibie, disconfortul apărând treptat și afectând ambele picioare în aproximativ o treime din cazuri, fără ca această afecțiune să aibă cauze clare.

Ultima victorie, în prima parte a lunii mai

Românca a jucat ultimul meci, la începutul acestei luni, în primul tur la Wimbledon, scor 6-3, 2-6, 0-6, cu britanica Sonay Kartal (298 WTA), partidă care i-a adus un cec de peste 70.000 de euro. De-a lungul sezonului curent, românca a evoluat în 28 de meciuri, dintre care a pierdut 16 și a câștigat 12. Comparativ, anul trecut a consemnat 31 de victorii și 22 de înfrângeri. De altfel, înainte de a vorbi despre accidentare și a anunța că va lua o pauză de tenis, Cîrstea a pierdut ultimele șase meciuri jucate, ultima victorie datând de pe 11 mai, cu cehoaica Markéta Vondroušová, la Roma.

Ai un pont sau mai multe informații pe subiect, scrie-ne pe adresa pont@click.ro!