Sepsi s-a impus ├«n fa╚Ťa Universit─â╚Ťii Craiova, arbitrul a validat un gol cu m├óna

28 ianuarie 2022

Forma┼úia Sepsi Sf├óntu Gheorghe a c├ó╚Ötigat cu 3-1, pe teren propriu, meciul cu Universitatea Craiova cont├ónd pentru a 23-a etap─â a Ligii 1. ├Än primul mitan, arbitrul Iulian C─âlin a validat golul oaspe╚Ťilor de╚Öi Koljic a lovit mingea cu m├óna trimi╚Ť├ónd-o ├«n poart─â.

Anass Achahbar a marcat dou─â goluri pentru Sepsi Sf. Gheorghe (Foto: sportpictures.eu)

├Än aceast─â disput─â s-a marcat ╚Öi cel mai rapid gol din aceast─â edi╚Ťie de campionat. A reu╚Öit-o Luckassen, ├«n primul minut. Pentru Sepsi a mai marcat Achahbar (min. 54, 61). Koljic a egalat ├«n minutul 8, trimi╚Ť├ónd balonul ├«n poart─â cu bra┼úul, ├«ns─â reu┼čita a fost validat─â de centralul Iulian C─âlin.

Dup─â meci, antrenorul lui Sepsi, Cristiano Bergodi, a declarat pentru televiziunile care au transmis meciul: ÔÇť├Ämi era team─â de acest meci. Nu e u┼čor s─â c├ó┼čtigi ├«n fa┼úa unei echipe foarte bune. B─âie┼úii, ├«n general, au jucat bine. A fost probabil un accident rezultatul de la Boto┼čani. Juc─âtorii au f─âcut ast─âzi un meci extraordinar din toate punctele de vedere. Sunt foarte mul┼úumit de toat─â echipaÔÇŁ.

Sepsi a reușit să se impună după ce Universitatea a egalat la 1 (Foto: sportpictures.eu)

De partea cealalt─â, antrenorul principal al Universit─â╚Ťii Craiova, Lauren┼úiu Reghecampf, a declarat: ÔÇťVictorie meritat─â pentru cei de la Sepsi. Prima repriz─â ne d─âm gol singuri... Revenim, marc─âm. Dar atitudinea din repriza a doua, dup─â accidentarea lui Marius Constantin, a dat totul peste cap. Am pierdut total mijlocul terenului ┼či am primit dou─â goluri. Sunt pu┼úin dezam─âgit de reac┼úia juc─âtorilor ├«n repriza a doua. Mai ales juc─âtorii care au intrat de pe banc─â. Fiecare juc─âtor a ├«ncercat s─â aib─â ac┼úiuni individuale. Vom lupta p├ón─â la cap─ât. Nu exist─â nicio tensiune ├«ntre mine ┼či patronul echipeiÔÇŁ.

Au evoluat echipele:

Sepsi: Niczuly ÔÇô Dimitrov, Tincu, Mitrea, Ispas ÔÇô Eder, Aganovic, Ashkovski (Golofca, 68) ÔÇô Achahbar (B─ârbu┼ú, 84), Luckassen (Damascan, 76), ┼×tef─ânescu (Fofana, 84).

Antrenor: Cristiano Bergodi

Universitatea Craiova: Pigliacelli ÔÇô Vl─âdoiu, Papp, M. Constantin (C├«mpanu, 38), Bancu ÔÇô Al. Cre┼úu, Screciu ÔÇô Gustavo (Nistor, 46, Markovic, 68)), V├«n─â, Ivan ÔÇô Koljic (Baiaram, 67).

Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

├Än urma acestui rezultat, Universitatea Craiova ocup─â locul 5, cu 35 de puncte, ├«n timp ce Sepsi se afl─â pe 9, cu 29p.