22 de ani fără „Regele aplauzelor”. Dan Spătaru avea respect pentru public: „Își dădea cu cremă de pantofi și pe talpă!”
Inegalabilul artist Dan Spătaru a încetat din viață pe 8 septembrie 2004, lăsând în urma sa un munte de suferință. I se spunea „Regele aplauzelor”. A fost însă și „Regele eleganței”. Mirabela Dauer are amintiri de neuitat despre regretatul ei prieten. Exclusiv pentru Click!, Octavian Ursulescu ne-a dezvăluit picanterii din culisele spectacolelor, desfășurate în anii gri ai comunismului.
Mirabela Dauer: „Își dădea cu cremă de pantofi și pe talpă”
Mirabela Dauer (79 de ani) i-a fost și bună prietenă. În cadrul unui spectacol, desfășurat la Casa de Cultură din Chiajna, solista a vorbit cu emoție și cu nostalgie despre fostul ei coleg de scenă:
„A fost cel mai mare artist român. Ca om a fost un om mare, un prieten devotat, un prieten extraordinar care ar fi făcut orice. Eram la Sala Sporturilor din Galați iar el avea un cult pentru aparițiile scenice, pentru public, să nu dezamăgească, să nu apară cu pantofii nefăcuți, cu hainele necălcate. Și orchestra cu care cântam noi atunci lui nu i-a plăcut. Iar Dan a plecat și a revenit cu șase cămăși, aceeași culoare pentru toată orchestra.
„Câtă perfecțiune putea să existe pentru un artist?”
Și i-a îmbrăcat pe toți, le știa măsurile. Știți că el își dădea cu cremă de pantofi și pe talpă? Că dacă ridică piciorul și lumea vede că are noroi pe talpă? Câtă perfecțiune poate să existe pentru un artist? Eu am avut un profesor foarte bun. L-am urmărit așa, cu ardoare. Aveam ce învăța de la el”, a precizat solista, potrivit newsweek.ro
Octavian Ursulescu: „Dan Spătaru purta pantofi de lac, cămașă albă și costum”
Și celebrul amfitrion de evenimente Octavian Ursulescu îl admira pe Dan Spătaru, atât pentru eleganță, cât și pentru punctualitatea exemplară, calități rar întâlnite și în rândul artiștilor din noua generație:
„Dan Spătaru a fost un exemplu de corectitudine, punctualitate, eleganță, ceea ce de fapt caracterizează întreaga „Generație de aur”, deci este pe cale de dispariție...Când plecam în vreo deplasare, organizată de mine, treceam să-l iau cu mașina, nu întârziam niciodată, dar mereu era acolo, deja, cu siguranță, de minute bune, în poarta casei, fumând.
Iar la concerte, indiferent unde aveau ele loc (am avut spectacole și în cămine culturale, la țară, în comune), era mereu impecabil – costum sau smoking, cravată sau papion, pantofi de lac, cămașă albă”, ne-a povestit Octavian Ursulescu, exclusiv pentru Click!
„În URSS, câștiga 100 de ruble, pe seară, cât un televizor mic”
Dan Spătaru era și foarte darnic. Din banii câștigați din muzică le făcea „cinste” prietenilor, la restaurant:
„Am mers în multe turnee împreună cu Dan Spătaru, uneori cu mașina lui, de care era tare mândru, o Lada, pe care o achiziționase la începutul anilor 90, cu aprobare specială a președintelui, de la Chișinău.
Dar el se bucura de o popularitate incredibilă, nu doar în Republica Moldova (îl lega o trainică prietenie de vedeta locală Ion Suruceanu), dar pe întreg cuprinsul fostei URSS. Să nu uităm însă că el câștiga fabulos, în turneele din URSS, 100 de ruble pe seară, sumă cu care puteai cumpăra un televizor mic (am avut așa ceva), așa încât, ne relata el, erau seri în care „cinstea” cu vodcă, șampanie și icre negre pe toți cei din restaurant”, ne-a mai dezvăluit Octavian Ursulescu, pentru Click!


































