Acesta este orașul cu cea mai bună mâncare din lume. Se află destul de aproape de România

Atunci când ne dorim să plecăm într-o vacanță, unul dintre detaliile pe care le vom verifica înainte de a ne decide asupra unei destinații este calitatea preparatelor locale. Iar un anumit oraș din Europa, destul de aproape de România, are cea mai bună mâncare din lume, potrivit experților.

Napoli este orașul cu cea mai bună mâncare din lume
Napoli este orașul cu cea mai bună mâncare din lume

Mâncarea este un adevărat limbaj universal, iar atunci când mergem în vacanță ne vom dori să savurăm preparate locale. Mâncarea tradițională este o modalitate perfectă de a descoperi mai multe despre cultura locală, iar un oraș anume ar avea cea mai bună mâncare din întreaga lume.

Potrivit experților de la TasteAtlas, pofticioșii care ajung în Napoli nu vor regreta alegerea făcută. Acest oraș este perfect pentru cei care își doresc să savureze preparate tradiționale delicioase, iar partea cea mai bună este faptul că orașul nici nu este foarte departe de România.

Napoli este orașul cu cea mai bună mâncare din lume

Nu mai puțin de 17.073 de orașe din întreaga lume au fost analizate de către experți, iar cele mai multe nume din top 10 sunt orașe din Europa. Cei care ajung în Napoli vor putea savura nenumărate preparate tradiționale italiene, inclusiv rețete locale din această regiune a peninsulei.

Tradiția culinară a acestui oraș este influențată de trecutul grec și roman al regiunii. În plus, această regiune a Italiei are un trecut foarte multicultural, iar de-a lungul secolelor, acest lucru a început să se vadă și în tradiția culinară din Napoli.

Orașul are o tradiție culinară impresionantă

În plus, Napoli nici nu este singurul oraș din Italia care a ajuns în topul experților de la TasteAtlas. Primele trei locuri sunt, de fapt, ocupate de orașe italiene. Mai precis, este vorba despre Napoli, Milano, iar podiumul este completat de Bologna.

Pe locul patru se află Florența, tot un oraș italian, urmat de Mumbai, în India. Iar apoi se revine în Italia, următorul oraș din listă fiind Roma. După capitala Italiei, următorul oraș de pe listă este Parisul, urmat de Viena și de Torino.



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
image png
inimi gheata harbin profimedia (2) jpg
sfantul ioan jpg
icoana Grigorescu record jpg
test2 jpeg
Tânăr de 21 de ani, blocat de două zile într-un canal din Sectorul 5 FOTO ISU
gradina istock jpg
branza branzeturi istock jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net