Cât cheltuie o studentă româncă în China într-o zi. Prețuri surprinzător de mici: „Vouă cum vi se pare, ieftin sau nu?”

Elena, o tânără româncă studentă în China, a împărtășit pe TikTok cum arată viața ei de zi cu zi și cât cheltuie pe mâncare și băuturi. Printre detaliile care au atras atenția se numără prețul unei sticle de Coca-Cola de 680 ml, doar 2,46 lei, și faptul că se deplasează cu bicicleta prin campus, fără să plătească suplimentar.

O româncă din China a spus câți bani cheltuie pe zi, ca studentă / foto: Instagram
O româncă din China a spus câți bani cheltuie pe zi, ca studentă / foto: Instagram

Ziua Elenei începe devreme, când pleacă la facultate. Pentru transport folosește o bicicletă și beneficiază de un abonament lunar. Primul lucru pe care îl plătește dimineața este cafeaua. „Am plecat la facultate, am luat o bicicletă și nu plătesc nimic, deoarece am abonament lunar la ea. Mi-am cumpărat o cafea, este un latte cu cocos, este preferatul meu și costă echivalentul a 6,15 lei”, a povestit tânăra, în filmulețul publicat pe TikTok.

La prânz, Elena are o pauză de o oră și merge în cantină să își ia mâncare. „După ce am tras de cafeaua aia două ore, am avut pauză de masă o oră și am plecat prin campus să caut mâncare. Mi-am cumpărat o clătită cu mai multe chestii în ea: pui, salată, etc., pe care am dat aproximativ 6,16 lei”, a spus ea.

În timpul pauzei a mai luat o sticlă de Coca-Cola de 680 ml, pentru care a plătit 2,46 lei, și o apă de 1,17 lei. După cursuri, tânăra a mai cumpărat încă o Cola de 680 ml, tot pentru 2,46 lei.

„Vouă cum vi se pare, ieftin sau nu?”

Am cumpărat și o sticlă de apă, pe care am dat aproape 1,17 lei. După ce s-a terminat și ultimul curs, m-am mai plimbat prin campus și mi-am cumpărat o Cola de 680 ml, pe care am dat echivalentul a 2,46 lei”, a mai povestit ea.

Cina a fost cea mai costisitoare masă a zilei. „În China, cantinele sunt foarte mari. Am ales zona asiatică, am luat un pui în stil japonez, pe care am dat 11,68 lei. Farfuria aceasta este una dintre favoritele mele din cantină”, a explicat Elena.

La finalul zilei, tânăra a calculat suma totală cheltuită: 45,9 yuani, cu alte cuvinte 28,21 lei. „Vouă cum vi se pare, ieftin sau nu?”, a întrebat ea. Videoclipul a stârnit reacții surprinse din partea studenților din România. Mulți comentatori au comparat prețurile cu cele din țară și au remarcat cât de ieftină este viața de student în China. „28 de lei toată ziua?! Păi în țară dacă îți iei o apă la jumătate și două foietaje cu brânză ți-au zburat 50 de lei”; „Mâncarea este bună și ieftină”, „Ne mutăm în China”, au fost doar câteva dintre reacții.



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
Dr  Mihaela Bilic ofera solutiile pentru accelerarea tranzitului intestinal, foto Facebook jpg
casa cuplu timisoreni love deco jpg
coada calului istock jpg
produse din carne carnati toba lebar produse atestate jpeg
cearta jpeg
1 Malgorzata Wnuczek missing webp
abator istock jpg
pregnant 1866000 1280 jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net