Imagini surprinse în timpul unui cutremur în Santorini. Cresc îngrijorările despre vulcan: „Este activ și ne bate clopotele”

Ultima actualizare:

Activitatea seismică din Santorini începută în urmă cu două săptămâni este mai intensă în ultimele două zile, spun experții, după cutremurele care au depășit magnitudinea 5. Acestea sunt cele mai puternice dintr-o serie de aproape 8000 de seisme în 12 zile. Echipamente sofisticate au fost montate pe insulă, iar specialiștii transmit că riscul unui cutremur major persistă. Experții nu exclud nicio erupție vulcanică.

Santorini, monitorizată cu echipamente    

image

Posibilitatea unui cutremur major în regiunea insulelor Ciclade rămâne, a transmis profesorul de seismologie Costas Papazachos, citat de Ekathimerini.

Monitorizând în prezent situația din Santorini, Papazachos a explicat că echipamentele recent instalate în regiune vor furniza date mai clare informații pentru a îmbunătăți înțelegerea științifică.

Papazachos a descris secvența seismică în curs ca fiind de așteptat să dureze încă două până la trei săptămâni.

În timp ce epicentrul cutremurelor s-a deplasat spre nord-est, spre Amorgos, cutremurele au atins recent magnitudini de 4 și 5.

Profesorul a spus că activitatea seismică continuă într-o direcție specifică. „Posibilitatea unui cutremur major în regiunea mai largă a Cicladelor nu poate fi exclusă”, a spus el.

Papazachos a reasigurat publicul că infrastructura din Santorini este bine pregătită pentru cutremure.

El a subliniat că inginerii din zonă l-au asigurat că majoritatea clădirilor sunt solide din punct de vedere structural și au fost construite pentru a rezista acestor cutremure.

Se așteaptă ca activitatea seismică să continue, deși profesorul rămâne prudent în previziunile sale.

Ce spune expertul despre o posibilă erupție vulcanică

Încă de acum trei ani experții seismologi avertizau asupra vulcanului submarin Kolumbo, după ce, sub el, a fost depistată recent, printr-o tehnică avansată, o cameră magmatică în creștere. 

Descoperirea a atras atenția experților vulcanologi care au stabilit că vulacanul Kolumbo, de lângă insula Santorini, trebuie monitorizat îndeaproape.

În luna martie, anul trecut specialiștii anuțau că „marea a început să fiarbă”. Săptămâna trecută, oamenii de știință au declarat că au observat o creștere a activității vulcanice în calderă. 

De altfel, Kolumbo, unul dintre cei mai activi și mai periculoși vulcani submarini din lume, reprezintă marea temere a oamenilor de știință.

Relatările istorice menționează că, în timpul verii anului 726 d. Hr, apa din interiorul calderei Santorini a început să fiarbă, iar apoi s-au produs erupții piroclastice masive, aruncând blocuri uriașe de piatră ponce pe o suprafață atât de mare încât resturile au ajuns la peste 400 de kilometri distanță.

Profesorul de Dezastre naturale,  Kostas Synolakis, a vorbit despre trei scenarii privind dezvoltarea unei activități seismice intense în zona mării dintre Santorini și Amorgos , scrie Kathimerini. 

Potrivit profesorului, primul scenariu este că „toată această activitate seismică se va opri la fel ca în 2011”. Al doilea scenariu este că activitatea seismică actuală va duce la un cutremur mai mare, în timp ce al treilea este „la un moment dat vom avea o mică erupție a vulcanului Santorini sau Columbo”.

„Nu ar trebui să ne fie frică de o erupție (a vulcanului). „Santorini are mici erupții la fiecare 50 de ani”, a spus el în mod caracteristic. Întrebat despre activitatea vulcanică, dl. Synolakis a spus că „începuse, foarte ușor, din vară […]. „Suntem într-un stadiu în care, încă, nu știm ce se va întâmpla”.

Ideea este, a continuat dl. Synolakis, că Santorini a început să tragă „clopote” pentru noi , referindu-se la fenomenul din 2011 de pe insulă, dar și la cel actual. 

„Cel mai rău scenariu necesită calm. Să sperăm că se termină, dar nu am terminat cu vulcanul Santorini. „Este activ și sună clopoței pentru noi, erupe din 1950. Deci, ținând cont de proporții, suntem în punctul în care erupe cam la fiecare 50 de ani”, a continuat el.

Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
sportpesurse.ro
image
www.bugetul.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
1280px Balchik Bulgaria aerial photo from the Black Sea jpg
statuie copil biserica neagra jpg
mihaela bilic facebook jpg
Uturuncu vulcan zombi alpi, captura video jpg
Simulare Evaluarea Nationala FOTO Inquam Photos  George Călin jpg
fordo img satelit jpg
test jpg
pranjali awasthi captura video jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net