Sărbători scumpe în 2025: Prețurile alimentelor, energiei și serviciilor în creștere

Sărbătorile de iarnă vin, anul acesta, cu facturi mai mari și coșuri de cumpărături mai sărace. Inflația de aproape 10% a redus semnificativ puterea de cumpărare a românilor, iar creșterile de prețuri se resimt, în special, la alimentele de bază, energie și servicii esențiale, potrivit datelor Institutului Național de Statistică.

Puterea de cumpărare a scăzut cu aproximativ 250 de lei (față de 2024) Foto: Pixabay.com
Puterea de cumpărare a scăzut cu aproximativ 250 de lei (față de 2024) Foto: Pixabay.com

Prețuri tot mai mari pentru alimentele esențiale 

Pregătirile pentru Crăciun și Revelion sunt, anul acesta, mai costisitoare decât în ultimii ani, iar mulți români simt din plin presiunea scumpirilor. Inflația, care se apropie de pragul de 10%, a redus considerabil puterea de cumpărare, astfel că bugetul unei familii este, în medie, cu aproximativ 250 de lei mai mic, față de aceeași perioadă a anului trecut. 

Alimentele de bază s-au scumpit vizibil, iar lista este una lungă. Fructele costă cu aproximativ 15% mai mult, laptele s-a scumpit cu 11%, iar pâinea, aliment nelipsit de pe mesele românilor, este mai scumpă cu aproape 10%. Ouăle au înregistrat o creștere de 9,43%, în timp ce cafeaua, un produs consumat zilnic în multe gospodării, a avut una dintre cele mai mari majorări, de peste 20%. Nici produsele care conțin zahăr nu au fost ocolite de scumpiri. Zahărul și dulciurile folosite pentru prăjituri și deserturi de casă sunt mai scumpe cu aproape 14%, exact într-o perioadă în care cererea este ridicată.

Scumpirile nu se opresc aici 

Una dintre cele mai mari lovituri pentru bugetele familiilor vine din zona energiei. Tarifele la electricitate sunt cu 63% mai mari față de anul trecut, iar pentru mulți români factura la curent s-a dublat după expirarea măsurilor de plafonare. În plină iarnă, nici costurile cu încălzirea nu sunt mai ușor de suportat. Energia termică este mai scumpă cu aproximativ 19%, ceea ce înseamnă facturi mai mari într-o perioadă în care consumul este inevitabil mai ridicat.

Scumpirile nu se opresc aici. Carburanții sunt mai scumpi cu aproximativ 6%, ceea ce afectează atât cheltuielile zilnice ale celor care folosesc mașina, cât și prețurile altor bunuri care depind de transport. Medicamentele au înregistrat o creștere de peste 5%, o problemă serioasă mai ales pentru pensionari și pentru persoanele care urmează tratamente pe termen lung. Și serviciile au devenit mai costisitoare. Biletele de tren s-au scumpit cu 19%, iar deplasările în perioada sărbătorilor presupun cheltuieli mai mari. Costurile din service-urile auto au crescut și ele cu aproximativ 16%. Toate aceste majorări vin într-un context în care veniturile nu au crescut în același ritm, iar ajustarea bugetului lunar a devenit o necesitate pentru tot mai multe familii.

Scumpirile influențează modul în care românii își vor petrece Sărbătorile

Specialiștii atrag atenția că aceste scumpiri vor influența modul în care românii își vor petrece sărbătorile. Mulți vor face cumpărături mai atent, vor alege produse mai ieftine și vor reduce cantitatea de alimente cumpărate. Mesele de sărbători vor fi mai simple, iar bugetele pentru cadouri sau vacanțe vor fi restrânse. Datele Institutului Național de Statistică arată că presiunea financiară este resimțită la nivelul întregii populații, indiferent de categoria de venit.

Astfel, nemulțumirea este deja vizibilă în rândul oamenilor. „Anul acesta, cumpărăm strict ce ne permitem. Ne uităm la fiecare preț și renunțăm la multe lucruri”, spune Elena, o mamă din București. Și Andrie spune că va face economii: „Nu mai mergem în vacanță și nici cadouri scumpe nu am luat. Totul s-a scumpit, iar salariul a rămas același. Încercăm să ne adaptăm.” Pentru pensionari, situația este și mai dificilă. „Cel mai greu este cu medicamentele și facturile. De sărbători voi găti mai puțin, dar sănătatea rămâne cea mai importantă”, spune Maria, pensionară din București.



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
ahmed el ahmed jpg
test jpg
casa anglia1 jpeg
adriana saftoiu jpg
concediere istock jpg
atentat sydney bondi jpg
revolta muncitori brasov 1987 jpeg
Télégiettes Alain Bosco jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net