Aşa scapi de acneea provocată de masca de protecţie

Ultima actualizare:

Cel mai titrat dermatolog din lume dr. Sandra Lee, supranumită ”Storcătoarea de coşuri”, a făcut recent o demonstraţie pentru cei care suferă de acnee din cauza măştilor de protecţie pe care sunt nevoiţi să le poarte pentru a nu se îmbolnăvi de COVID-19.

Dermatologul american recomandă stropirea interiorului măştii cu un spray de acid salicilic obişnuit, folosit de majoritatea femeilor seara pentru a curăţa porii feţei. În felul acesta, masca nu devine purtătoare de impurităţi şi nu agresează la nivelul ţesutului pielea ducând la infecţii locale de tipul acneei.

Dr. Sandra Lee explică de ce măştile trebuie tratate cu acid salicilic înainte de purtare
Dr. Sandra Lee explică de ce măştile trebuie tratate cu acid salicilic înainte de purtare

”Daţi cu un strat de spray de acid salicilic interiorul măştii înainte de a o pune pe faţă. Aşteptaţi 5 minute să se usuce şi masca e bună de folosit”, a punctat doctoriţa, care recomandă folosirea aceluiaşi spray şi seara, direct pe piele, pentru a îndepărta stratul uleios.



Parteneri

image
www.fanatik.ro
image
observatornews.ro
image
iamsport.ro
image
www.antena3.ro
image
www.gandul.ro
image
as.ro
image
playtech.ro
image
www.fanatik.ro
image
www.cancan.ro
image
www.viva.ro
image
www.unica.ro
image
playtech.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
www.stiripesurse.ro
image
okmagazine.ro
image
okmagazine.ro
image
historia.ro
image
historia.ro
 O tânără se adapostește sub o umbrela în timpul unei ninsori, in Bucuresti FOTO Mediafax - meteo - vremea- ninsoare  - frig
Mașini pe drumuri pline de zăpadă - ninsoare - iarnă în Poiana Brașov FOTO Meteoplus / Facebook
Nicușor Dan s a întors în România după blocajul provocat de zăpadă la Paris FOTO Facebook 1 jpg
vouchere facturi energie 804386 jpg
masina de spalat vase jpg
image png
1 sampon uscat jpg jpeg
diabet de tip 5, shutterstock jpg
image
actualitate.net
image
actualitate.net