STUDIU La cât timp după ce te-ai vindecat de COVID-19 poţi avea încă simptome

Ultima actualizare:

    Un total de 14 simptome au fost incluse în analiza finală @shutterstock
Un total de 14 simptome au fost incluse în analiza finală @shutterstock

Aproape jumătate dintre persoanele care fac forme uşoare sau moderate de COVID-19 încă prezintă simptome multe luni mai târziu, potrivit unui nou studiu publicat de cercetători israelieni.

Cercetarea, care urmează să fie publicată luna aceasta în Journal of Clinical Microbiology and Infection, a evaluat 103 persoane cu vârste peste 18 ani, care au avut coronavirus între aprilie şi octombrie 2020. Oamenii au avut simptome uşoare până la moderate şi nu au avut nevoie de spitalizare, potrivit Jerusalem Post.

Participanţii au fost intervievaţi de până la patru ori pe parcursul studiului. Modificările mirosului şi gustului, care au apărut de obicei în a patra zi după debutul bolii, au fost printre cele mai de durată.

Află aici rezultatele studiului și care sunt simptomele care dispar rapid și celelalte concluzii ale cercetării.



Parteneri

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Candidatura Dianei Sosoaca la alegerile prezidentiale a fost respinsa, foto arhiva  jpg
ursi  jpg
cirese piata zahana, 24 iunie 2026   foto alina mitran jpg
bani pensie jpg
Prințul George și Kate Middleton foto profimedia jpg
wizz air pixabay jpg
canicula  shutterstock jpg
pisica de nisip pixabay jpg
image
image