Tinctura care te scapă de herpes într-o singură zi. Conține o plantă cu multe beneficii
Herpesul, acea afecțiune virală cu care fiecare dintre noi s-a confruntat cel puțin odată, poate fi ameliorat în doar o zi. Lidia Fecioru a oferit leacul pentru această problemă.

Potrivit bioenergoterapeutului, herpesul se retrage repede dacă aplici în zona respectivă o tinctură de valeriană. Iată cum se folosește.
„Valeriana este și pentru tensiunea arterială”
Lidia Fecioru spune că tinctura de valeriană este extrem de eficientă împotriva herpesului. În cadrul emisiunii Adevăruri ascunse, de la Antena 3, Lidia Fecioru a vorbit despre beneficiile acesteia:
„Când simțim că avem ceva la gură sau în alte părți sau zona zoster, care este virusul herpetic, când începe să ne piște un pic, luăm o vată și tamponăm foarte bine, timp de 2-3 minute cu corvalol de 4-5 ori în acea zi.
Și... la revedere, se retrage instantaneu. Îl găsim la plafar, este tinctură de valeriană. Dacă ne stresăm, putem pune câteva picături în apă și bea, ca să ne liniștim sistemul nervos. Valeriana este și pentru tensiunea arterială, dar în primul rând pentru sistemul nervos", a explicat Lidia Fecioru.
Uleiul de lavandă alungă insomnia
Uleiul de lavandă este benefic pentru persoanele care se confruntă cu insomnie și au nivel ridicat de stres. De asemenea, este benefic și pentru ameliorarea iritațiilor pielii.
„Știm că dacă îl adăugăm în cada cu apă, să facem baie, este relaxant și ne ajută la somn”. Acest ulei are multe alte utilizări terapeutice valoroase: „Ajută la detașare, când suntem tensionați, când avem o trăire puternică.”
Uleiul de lavandă este eficient pentru pielea iritată și pentru „urticariile pe sistem nervos”. Totodată, este „un antidepresiv de altfel foarte, foarte bun” și „ajută la somn mai adânc”. Uleiul este descris ca fiind „uleiul detașării, al eliberării de griji. Liniștește mintea foarte bine și ne ajută să ne calmăm frica de a nu fi auziți și văzuți”, a spus Lidia, în cadrul rubricii Leacul Zilei, din cadrul emisiunii Adevăruri ascunse, de la Antena 3 CNN.