CSM București, misiune foarte dificilă în play-off-ul Ligii Campionilor

20 februarie 2022 17:07   Alte sporturi

După ce a terminat pe locul 5 în grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin, CSM București a aflat cu cine va juca în play-off-ul pentru calificarea în sferturile de finală. Viitoarele oponente vor fi rusoaicele de la ȚSKA Moscova.

CSM Bucureşti a încheiat duminică, pe teren propriu, parcursul în grupa A din Liga Campionilor cu o remiză, 29-29 cu liderul Team Esbjerg. Principalele marcatoare ale partidei au fost Neagu 10 goluri, pentru CSM, respectiv Reistad 9, pentru Team Esbjerg. Cristina Neagu a devenit cea mai bună marcatoare a sezonului în Liga Campionilor, iar cu un total de 94 reuşite a depăşit-o pe Roberts (IK Savehof, 85 goluri).

CSM s-a clasat pe locul 5 (15 puncte), iar în faza play-off se va duela cu formaţia ŢSKA Moscova, care a ocupat locul 4 în grupa B în urma victorie de duminică, scor 27-26, cu Metz. Partidele vor avea loc în 26-27 martie, la Bucureşti, respectiv în 2-3 aprilie, în deplasare. Câştigătoarea din dubla manşă se va califica în sferturile de finală, unde adversară va fi Team Esbjerg, chiar adversara de duminică a româncelor.

CSM București știe și posibilul adversar din sferturile de finală

Potrivit regulamentului, primele două clasate din grupa A, adică Team Esbjerg şi Rostov-Don s-au calificat direct în sferturile de finală ale competiţiei, iar echipele de pe locurile 3-6 vor juca în play-off, încrucişat cu cele din grupa B, în sistem dublă manşă eliminatorie.

Rezultatele obţinute de CSM Bucureşti în grupa A au fost: 21-22 şi 29-29 cu Team Esbjerg, 27-30 şi 0-10 cu Rostov-Don, 36-31 şi 29-21 cu Podravka Koprivnica, 25-22 şi 33-29 cu Borussia Dortmund, 30-22 şi 28-20 cu Buducnost, 29-30 şi 21-24 cu Brest, 30-31 şi 27-21 cu FTC Budapesta.

Faza play-off va avea loc între 26 martie - 3 aprilie, sferturile de finală între 30 aprilie - 8 mai, iar Turneul Final Four în 4-5 iunie, la Budapesta.

Deţinătoarea trofeului este formația norvegiană Vipers Kristiansand. În sezonul anterior, CSM Bucureşti a ratat calificarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor, după ce acum șase ani a cucerit marele trofeu.

Puteţi urmări ştirile Click! pe Google News, Facebook și Instagram!