Natația românească e la înalțime! Robert Badea, un nou record la Campionatele Europene de înot pentru juniori

5 iulie 2024 8:40   Alte sporturi

Sportivul român Robert-Andrei Badea a obținut medalia de aur în proba de 200 metri mixt la Campionatele Europene de înot pentru juniori desfășurate joi la Vilnius, Lituania.

El a încheiat cursa cu un timp impresionant de 2 minute, 00 secunde și 05 sutimi, stabilind un nou record național pentru categoriile de vârstă 17, 18 și peste 19 ani, conform agenției de știri Agerpres.

În aceeași competiție, Darius-Ștefan Coman a reușit să se claseze pe locul cinci, terminând cursa cu timpul de 2 minute, 02 secunde și 16 sutimi.

În proba de 1.500 metri liber masculin, Theodor Proca a obținut locul al patrulea, cu un timp de 15 minute, 23 secunde și 25 sutimi.

Echipa feminină a României, formată din Ana Maria Sibişeanu, Ioana Ştirbu, Diana Stiger și Rebecca Diaconescu, a ocupat locul cinci în finala probei de ştafetă 4x200 metri liber, înregistrând un timp de 8 minute, 8 secunde și 78 sutimi.

În proba de 100 metri fluture, Denisa Bacalu a încheiat pe poziția opt, cu timpul de 1 minut și 20 sutimi.

În cadrul probei feminine de 200 metri spate, Aissia Prisecariu a reușit să se califice în finală, înregistrând cel mai bun timp în semifinale, cu 2 minute, 11 secunde și 45 sutimi.

Alte performanțe obținute de sportivii români în competiție

În competiția de înot recentă, România a avut performanțe variate în diverse probe. Vlad Mihalache s-a calificat în finala la 100 m fluture, obținând al optulea loc în semifinale cu un timp de 53.42 secunde. În schimb, Mihnea-Andrei Pop nu a reușit să avanseze din serii, înregistrând un timp de 55.7 secunde.

În proba masculină de 200 m spate, Alexandru Constantinescu a obținut al treilea cel mai bun timp în semifinale, cu 2:00.07 minute, ceea ce îl va duce în finala de vineri. Tudor-Andrei Iordache nu a reușit să se califice mai departe de serii, înregistrând un timp de 2:08.87 minute.

În ceea ce privește proba feminină de 200 m bras, Brigitta Vass a reușit să se califice în finală, ocupând locul șase în semifinale cu un timp de 2:30.18 minute. Alecsia-Maria Tenciu a ocupat locul zece și va fi rezervă pentru finala de vineri, având un timp de 2:31.34 minute.

În schimb, Mihai-Andrei Ţăpirluie nu a reușit să avanseze din serii în proba masculină de 50 m liber, înregistrând un timp de 23.33 secunde. Cristian State a avut aceeași soartă în proba masculină de 200 m bras, oprindu-se în serii cu un timp de 2:19.28 minute.

România a acumulat până în prezent trei medalii în competiție: două de aur, câștigate de Vlad-Ștefan Mihalache la 200 m fluture și de Robert-Andrei Badea la 200 m mixt, și una de argint, obținută de Rebecca-Aimee Diaconescu la 200 m liber.